english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Strażacy w Cieszynie

Wojewódzkie Dni Strażaka

22.05.2014

Dnia 17.05.2014 r. w Kościele Jezusowym w Cieszynie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka, w ramach którego wspominano 100. rocznicę urodzin Klemensa Matusiaka – twórcy polskiego pożarnictwa na ziemi cieszyńskiej.


Strażacy w Cieszynie

W uroczystości brali udział: bp Jerzy Samiec, ks. prof. Józef Budniak z Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. st. kpt. Adam Glajcar, ewangelicki Kapelan Straży Pożarnej, ks. bryg. Henryk Kuczob, kapelan strażaków woj. śląskiego Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii cieszyńskiej, ks. Dariusz S. Chwastek, ewangelicki kapelan Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz duchowieństwo parafii cieszyńskiej. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, a wśród nich premier Jerzy Buzek, wojewódzkich i miejskich oraz zwierzchnicy Straży Pożarnej województwa śląskiego, strażacy zawodowi i ochotnicy straży pożarnej województwa śląskiego i Czeskiego Cieszyna.

 

Wszystkich zgromadzonych w Kościele Jezusowym przywitał proboszcz parafii. W liturgii wstępnej Słowo Boże odczytali strażacy. Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec na podstawie tekstu z księgi proroka Izajasza 43,1-3. Na początku przytoczył dane statystyczne, z których wynika, że strażacy – ratownicy co 1 minutę wyjeżdżają do akcji, a 94 % społeczeństwa darzy ich zaufaniem. Jednak każdy z nich jest człowiekiem „łatwopalnym”, który naraża swoje życie, aby nieść je innym. Jak podkreślił Biskup Kościoła najważniejsze jest to, abyśmy wszyscy - nie tylko strażacy - mieli swoje oparcie w Bogu, bo On jest z nami, a kiedy Mu zaufamy, to chociaż byśmy szli przez wody i ogień, to On będzie z nami i nas wyratuje. Słowa bp. Jerzego Samca zachęcały strażaków do tego, aby przede wszystkim zaufali Bogu. Sprzęt strażacki nawet najlepszy zawsze może zawieść, ale nasz Stwórca nigdy.

 

W imieniu ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej słowo przekazał ks. prof. Józef Budniak. Po intencjach modlitewnych przyszedł czas na podziękowania, które skierował do zgromadzonych ks. st. kpt. Adam Glajcar, a w imieniu władz straży pożarnej na ręce Biskupa Kościoła i ks. prof. J. Budniaka zostały złożone podziękowania przez generałów Zbigniewa Meresa i Marka Rączkę. Podziękowano również chórowi cieszyńskiej parafii, który służył podczas nabożeństwa i odśpiewał hymn straży pożarnej „Rycerze Floriana”. Końcowego błogosławieństwa udzielił bp Jerzy Samiec.

 

Dalsze obchody Dnia Strażaka odbyły się w hali lodowiska w Cieszynie, gdzie dokonano m.in. poświęcenia dwóch wozów strażackich, które w asyście kapelanów straży pożarnej poświęcił bp Jerzy Samiec. Podczas uroczystości odznaczeni zostali również strażacy, wśród których znalazło się wielu ewangelików, m. in. ks. st. kpt. Adam Glajcar, co otrzymał Złoty Znak Związku.

  

ks. Dariusz S. Chwastek, zdjęcia: ox.pl