english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Stypendia w Niemczech

Propozycja Evangelisches Studienwerk Villigst dla studentów

22.09.2016
Evangelisches Studienwerk Villigst (Ewangelickie Dzieło Kształcenia Villigst) przygotowało ofertę kierowaną do młodych osób przynależących do Kościoła ewangelickiego, które rozważają rozpoczęcie studiów na terenie Niemiec lub niedawno je rozpoczęły i pochodzą z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Stypendia w Niemczech

Evangelisches Studienwerk Villigst jest organizacją wspieraną przez Kościoły ewangelickie Niemiec
(EKD), przyznającą utalentowanym studentom i doktorantom stypendia finansowane ze środków publicznych RFN.

Dzieło stypendialne powołano do istnienia w 1948 roku w wyniku procesu, którego celem było przezwyciężenie trudności związanych z przepracowaniem tragicznych skutków wydarzeń II wojny światowej. Utworzona wtedy organizacja służyła od początku wspieraniu wartości demokratycznych i wykształceniu odpowiedzialności społecznej przyszłej inteligencji ewangelickiej.

Środki stypendialne przyznaje się na cały okres studiów (licencjackich i magisterskich), które odbywają się na terenie Niemiec (w języku niemieckim), niezależnie od wybranego kierunku (ubieganie się o stypendium wyłącznie na studia magisterskie nie jest możliwe) i wynosi (w zależności od dochodów najbliższej rodziny stypendysty) maksymalnie do kwoty 897 euro miesięcznie.

Dodatkowo Evangelisches Studienwerk Villigst zapewnia stypendystom bogaty program rozwoju osobowości w postaci interdyscyplinarnych akademii letnich, spotkań w lokalnych grupach uniwersyteckich oraz porad nauczycieli akademickich dotyczących przebiegu i organizacji studiów.

Szczegółowe informacje dotyczące Evangelisches Studienwerk Villigst i procesu ubiegania się o
stypendia znajdują się na stronie internetowej http://www.evstudienwerk.de (w języku niemieckim i angielskim). Warto zwrócić szczególną uwagę na ofertę stypendiów dla osób pochodzących ze środkowo-wschodniej części Unii Europejskiej (Osteuropastipendium).

opracowanie informacji: Daria Grzywacz, studentka 4. roku teologii ewangelickiej na uniwersytecie im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie, stypendystka Evangelisches Studienwerk Villigst