english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Świąteczny konkurs Pracowni na Pastwiskach

Na odpowiedzi czekamy do 10 stycznia 2018 r.

15.12.2017

Wydawnictwo na Pastwiskach oraz portal luteranie.pl ogłaszają kolejny konkurs z cennymi nagrodami.


Świąteczny konkurs Pracowni na Pastwiskach

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać na adres mailowy konkurs@luteranie.pl krótką wypowiedź na temat: "Dlaczego chcę otrzymać książkę "Polska. Bedeker ewangelicki"?

  

Najciekawsze trzy wypowiedzi nagrodzimy książkami. Na Wasze maile czekamy do dnia 10 stycznia  2018 r. do godziny 20.00. Życzymy powodzenia!


Autorzy trzech najlepszych wypowiedzi otrzymają komplet książek Pracowni na Pastwiskach, w tym najnowszą Marcina Żerańskiego "Polska. Bedeker ewangelicki". Są to podróże po miejscach związanych teraz lub w przeszłości z luteranami, reformowanymi, metodystami, mennonitami oraz braćmi czeskimi, morawskimi i polskimi. Wszystkie te wspólnoty, choć sięgające jednego źródła, często różnią się w poszczególnych regionach kraju dziejami, tradycjami, a także budownictwem sakralnym. O tym opowiada ta książka.

 

Odpowiada też na pytania: czy Rembrandt namalował portret polskiego ewangelika, gdzie protestanci wybudowali kościół w 24 godziny, czy Polacy założyli Kościół luterański w Australii, dlaczego Anny Wazówny nie pochowano na Wawelu, co w Sudetach robili ewangelicy z Alp, czy Józef Piłsudski był ewangelikiem, czy Marcin Luter wciąż rośnie? Wędrówki po ponad 500 miejscowościach, kalendarium ewangelików w Polsce i za granicą oraz charakterystykę polskich Kościołów ewangelickich ilustruje blisko 200 rysunków, zdjęć, przekrojów i map. Patronat nad wydanym z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji "Bedekerem ewangelickim" objął Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.


Zwycięzcy otrzymają także książki "Ewangelicy w Wiśle" - przewodnik po wiślańskich parafiach luterańskich i związanych z nimi zabytkach.

 

"Wolna Republika Žižkov. Praga nieznana" - przewodnik po praskiej dzielnicy, w której wojska husyckie pod wodzą Jana Žižki pokonały w 1420 roku armię króla niemieckiego Zygmunta Luksemburskiego. Tutejsze pomniki, murale, kościoły i nazwy przypominają czasy husyckie oraz sławnych czeskich Janów - Husa i Žižkę.

 

"Słowacka Małopolska", czyli wędrówki po województwie małopolskim śladem Słowaków. Książka opowiada między innymi o XVI-wiecznym gimnazjum ewangelickim w Krakowie, o kopalni siarki w Swoszowicach, w której fedrowali luteranie ze Słowacji, o królu Madagaskaru, luteraninie Maurycym Beniowskim, o protestantach w Wielkanocy i Gorlicach, o słowackim malarzu narodowym, luteraninie Peterze Michalu Bohúniu. Do tego "Plan cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Cieszynie" z notami biograficznymi wybitnych ewangelików pochowanych na tym cmentarzu, m.in. Helmuta Kajzara, Pawła Hulki-Laskowskiego czy ks. Eryka Cimały.


Książkę "Polska. Bedeker ewangelicki" można kupić m.in. w księgarniach Warto w Cieszynie, Augustana w Bielsku-Białej i w parafialnej w Krakowie.

 

***

 

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. 

Redakcja postanowiła, iż nagrody za otrzymane  wypowiedzi otrzymają Adrian B., Paweł N. i Anna K.