english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Światowy Dzień Modlitwy

Relacje z obchodów święta

14.03.2015

W pierwszy piątek marca obchodzony był Światowy Dzień Modlitwy. Poniżej kilka relacji z tego modlitwnego święta, organizowanego przez kobiety.


Światowy Dzień Modlitwy

Od 21 lat parafie w Bielsku-Białej organizują wspólne nabożeństwo w Światowym Dniu Modlitwy. Panie z trzech bielskich parafii,  przygotowały liturgię opracowaną w tym roku przez kobiety z Bahama, a tematem były słowa Jezusa, które powiedział do uczniów w czasie mycia im nóg: - Czy wiecie, co wam uczyniłem?

 

Ołtarz był przybliżeniem kultury bahamskiej, niebieskiego koloru oceanu, pełen kwiatów,  muszli i ozdób z wikliny. Również dzban, misa i ręcznik oddawały symbolicznie hasło tego dnia modlitwy. Przez całą salę Augustany do ołtarza prowadziły ślady stóp, które też były symbolem nabożeństwa. Na początku nabożeństwa przywitała wszystkich radosna pieśń nagrana przez kobiety z Bahama: My z wysp Bahama wielbimy Boże, Cię.

 

Następnie zobaczyliśmy prezentację z życia kobiet na wyspach Bahama ukazującą piękno ich kraju oraz ich problemy. Kazanie wygłosiła diakon Ewa Below, zwracając uwagę na miłość Jezusa do każdego człowieka, która nigdy nie jest „za coś” ale jest „pomimo”. Pomimo, że Judasz zdradził Jezusa, pomimo, że uczniowie uciekli z ogrodu Getsemane i pomimo, że Piotr powiedział: - Nie znam Go, Jezus umył im nogi i okazał wielka bezinteresowną miłość.

 

W czasie nabożeństwa zebrano ofiarę przeznaczoną dla ewangelików w parafii w Charkowie na Ukrainie.

 

Po nabożeństwie wszyscy zostali zaproszeni do spróbowania potraw według przepisów z Bahama: zupy z krabów, grzanek z rybą i pysznego ciasta oraz herbaty z owoców tropikalnych.

 

diakon Ewa Below

 

-----------------------------------------------

 

W pierwszy piątek marca, 6.3.2015, w kościele Jezusowym w Cieszynie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo ŚDM. Przygotowane zostało przez diakon Joannę Sikorę, która też  dymanicznie poprowadziła śpiew Chóru Kościelnego z akompaniamentem gitary i bębenków; liturgię zaproponowaną w 2015 r. przez chrześcijanki z Wysp Bahama,  złożoną z wielu modlitw,  przeczytały młode nauczycielki SPTE , panie: Grażyna Mrowiec, Anna Jurić, Janina Boruta, Alicja Czauderna.

 

Słowo Boże czytały: s. Ewa Cieślar, przełożona  Diakonatu Eben-Ezer w Dzięgielowie oraz s. Julia Puchała, przełożona Zgromadzenia Boromeuszek w Cieszynie. Kazanie na wyznaczony z Ewangelii Jana tekst (J 13,15) wygłosiła diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk. O sytuacji lokalnego ośrodka przeciwdziałającego przemocy w rodzinie opowiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej Być Razem i kierownik Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie, Anna Kot.   

 

Kolektę zebraną podczas nabożeństwa w całości przeznaczono  na  potrzeby tego ośrodka.

 

Po nabożeństwie, w sali parafialnej w Pajcie, liczne grono zainteresowanych wysłuchało prelekcji Janiny Boruty na temat geografii, warunków społecznych, kultury i historii Wysp Bahama. Spotkanie zakończyło się degustacją  ciast wykonanych wedle przepisów kobiet z Bahama.

     

abk

 

---------------------------------------------

 

Zgodnie z tradycją, w pierwszy piątek marca, chrześcijanie Katowic i okolicy połączyli się z wyznawcami na całym świecie w ramach Światowego Dnia Modlitwy. Ekumeniczne nabożeństwo odbyło się w ewangelickiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Prowadzili je, gospodarz parafii ks. bp Marian Niemiec oraz przedstawiciele innych katowickich kościołów. Autorkami tegorocznej liturgii były chrześcijanki z Wysp Bahama. Na hasło uroczystości wybrały słowa Jezusa skierowane do uczniów podczas ostatniej wieczerzy, tuż po obmyciu im nóg. Brzmiały one: „Czy wiecie, co wam uczyniłem?”

 

Kazanie wygłosiła mgr teol. Katarzyna Kowalska z parafii Pokój na Opolszczyźnie. Oparła je o słowa Ap. Pawła skierowane do zboru w Filipii. Szczególną uwagę skierowała na osobę Jezusa Chrystusa, którego życie i śmierć były wzorem pokory. Odniosła się również do zdjęcia namalowanego przez Chantel E.Y. Bether, zatytułowanego „Błogosławiony”, na którym widać pochylone flamingi (pochylone nad stopami Jezusa). „W tym akcie uległości symbolicznie pokazane jest przebaczenie, pokój i miłość”.


Nabożeństwo uświetnił śpiewem Jan Maria Dyga, emerytowany śpiewak operowy. Zakończone zostało wspólną pieśnią:
„By być jak Jezus, by być jak Jezus, tego pragnę, by być jak On.
Przez życia troski z ziemi do chwały, tego chcę, by być jak On”. 

 

zdjęcia: Antonina Murawa

-----------------------------

 

„Czy wiecie co wam uczyniłem?” takim zdaniem - hasłem Światowego Dnia Modlitwy rozpoczęło się 6 marca 2015 roku ekumeniczne nabożeństwo w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

 
Tego dnia chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się, aby wspólnie pochylić głowy pod krzyżem Chrystusa i pogrążyć się w modlitwie. Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego swoim wystrojem nawiązywał do tego szczególnego dnia. Przed ołtarzem stał dzban i misa z wodą, a ołtarz udekorowaliśmy pięknymi tulipanami, nawiązującymi kolorytem do wysp Bahama. Program Światowego Dnia Modlitwy przygotowany został właśnie przez chrześcijan z tamtego rejonu.

 

Na początku nabożeństwa po powitaniu wszystkich obecnych ks. Adam Glajcar przybliżył zgromadzonym tło społeczno-historyczne wysp Bahama. Podkreślił on trudną sytuację osób tam zamieszkujących. Do swojej modlitwy załączyliśmy przede wszystkim kobiety i dzieci, ale także wszystkie osoby chore, cierpiące, biedne i pokrzywdzone.

 

W nabożeństwie czynny udział brały kobiety oraz parafialna młodzież. Po kolei zanosiliśmy do Boga intencje modlitewne przygotowane przez chrześcijanki z archipelagu. Przy ołtarzu na stoliku były ustawione świeczki ułożone w kształt krzyża. Po każdej intencji osoba ją wygłaszająca zapalała świeczkę. Ciepło i światło świec metaforycznie torowało nam drogę do Krzyża, który daje nam, wszystkim ludziom, ratunek i zbawienie.

 

Podczas nabożeństwa prócz tradycyjnej formy modlitwy mieliśmy także okazje modlić się poezją. Na początku spotkania redaktor Aleksandra Mieczyńska rozpoczęła modlitwę kobiet dwoma wybranymi przez siebie wierszami Tomasza Żółtko, a podczas świadectwa wiary i modlitwy siostry z zakonu Brygidek wysłuchaliśmy także wiersza Jana Pawła II. Nie zabrakło także śpiewu – wspólnie wykonaliśmy pięć wyznaczonych pieśni a także modliliśmy się Psalmem Responsoryjnym 23 wykonanym przez jednego z kleryków.

 

Kazanie wygłosił ks. dr Jarosław Grabowski. Tu również skupiliśmy się głównie na roli modlitwy w naszym życiu. Ksiądz Grabowski zachęcał każdego z nas byśmy zastanowili się czym dla nas jest modlitwa i po co się właściwie rozmawiamy z Bogiem. Są to pytania, na które każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam w swoim sercu. Ks. Grabowski zaznaczył, że modlitwa to oddawanie Bogu swojego czasu. Nie może być tylko krótkim westchnieniem czy szybką „formułką”. Ludzie często próbują usprawiedliwiać się brakiem wolnej chwili na osobiste spotkanie z Ojcem. Warto jednak przyjąć do serca to, co powiedział podczas kazania nasz zwiastun Ewangelii – to Bóg daje nam czas, my nie mamy go nigdy na własność. A modlitwa jest pierwszorzędną potrzebą ludzi wiary, która powinna być naszym codziennym pokarmem.

 

Ks. dr Grabowski odniósł się także do słów ks. dr. Marcina Lutra, który stale przypominał, by modlić się i rano i wieczorem – ks. Grabowski nawoływał, by modlić się nieustannie – „bez modlitwy duch jest przyduszony, jak płuca bez tlenu”. Wspomniał także, że wiele problemów, z którymi się borykamy, jak np. zmęczenie pracą, obowiązkami, a także brak radości z przyjemności czy odpoczynku, często wynikają właśnie z braku modlitwy w naszym życiu. Ludzie myślą, że są zdani tylko na siebie, podczas gdy kiedy idzie się przez życie z modlitwą na ustach nic nie jest straszne, bo zawsze ma się świadomość, że z nami kroczy Bóg.

 

Po błogosławieństwie Aaronowym zgromadziliśmy się w sali parafialnej, by jeszcze przez kilka chwil tego wieczoru pobyć ze sobą i podzielić się refleksjami przy kawie i domowym cieście. Na stołach mieliśmy także dużo innych pyszności nawiązujących do wysp Bahama, takich jak egzotyczne owoce oraz sałatki. Uczestnikom nabożeństwa młodzież rozdała także naklejki przedstawiające logo Światowego Dnia Modlitwy - obraz namalowany specjalnie na tę okazję.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania obchodów Światowego Dnia Modlitwy w naszej parafii. Dziękujemy również mediom: Radiu Fiat za transmisję całego nabożeństwa na żywo oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej, Telewizji Orion, częstochowskie24.pl i tygodnikowi katolickiemu „Niedziela” za rzetelne relacje.

 

Ewa Ratuszyńska, zdjęcia: Cezary Miłoś