english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Światowy Dzień Modlitwy

Relacje z nabożeństw

21.03.2016

Każdego roku, pierwszy piątek marca obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Modlitwy. Został on zainicjowany pod koniec XIX wieku przez chrześcijanki z Ameryki Północnej. Rokrocznie porządek nabożeństwa oraz intencje modlitewne przygotowuje ekumeniczne grono kobiet z innego kraju. W tym roku, w piątek, 4 marca, do wspólnej modlitwy zaprosiły kobiety z Kuby, hasłem przewodnim były słowa: Przyjmując dzieci, Mnie przyjmujecie, a tekstem rozważanym podczas nabożeństw fragment z Ew. Marka „Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże”.


Światowy Dzień Modlitwy

Z kubańską werwą i ekumenicznie – tak w dwóch słowach można określić kolejne nabożeństwo zorganizowane z okazji Światowego Dnia Modlitwy. 4 marca zostało odprawione w kościele Jezusowym w Cieszynie nabożeństwo, do którego liturgię napisały chrześcijanki z Kuby. Hasło: Przyjmując dzieci, Mnie przyjmujecie, jak nić kanwy przeplatało się pomiędzy dynamicznym śpiewem chóru kościelnego pod dyrekcją dk. Joanny Sikory, pieśnią solo w wykonaniu pana Piotra Sikory, liturgią, czytaną przez uczennice i młode kobiety pod kierunkiem pastorowej Oliwii Madzi oraz rozważaniem Słowa, którym dzieliła się dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Nabożeństwo miało charakter ekumeniczny, bo Słowo Boże czytały rzymsko-katolicka teolożka, pani Jolanta Macura oraz emerytowana Siostra Przełożona Diakonatu Eben-Ezer, s.Lidia Gottschalk.  Piękne dekoracje przy ołtarzu oddające zamysł Kubanek, czyli kwiaty, elementy wizualne na stoliku, przygotowały panie Małgorzata Duszka, Bożena Harwot-Podżorska, Wiktoria Matloch. W salce Pajty, po nabożeństwie, licznie zgromadzeni uczestnicy kubańskiej liturgii zobaczyli  przeźrocza z dalekiej wyspy, które zaprezentowała pastorowa Paulina Chudecka. Podczas konsumpcji smakołyków, upieczonych wedle kubańskich przepisów oraz degustacji sałatek owocowych, miały miejsce serdeczne rozmowy i radość ze wspólnoty, czego przypieczętowaniem okazały się piękne papierowe kwiaty dla każdego uczestnika spotkania – jaśmin motyli wraz z wklejonym we wnętrze wersetem – wykonane przez uczniów pani Grażyny Mrowiec. Kolekta zebrana w czasie nabożeństwa została przekazana w całości na potrzeby lokalnego ośrodka, Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej Być Razem w Cieszynie. W diecezji cieszyńskiej, z okazji ŚDM odbyły się nabożeństwa w parafiach: Bielsko-Biała, Bładnice, Cieszyn, Cisownica, Goleszów, Jaworze, Międzyrzecze, Ustroń.

W Częstochowie nabożeństwo Światowego Dnia Modlitwy odbyło się ponownie w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego. W modlitwie wzięli udział m. in. ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski, z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP, Michał Koper, student teologii z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, siostry Brygitki oraz przedstawicielki ww. wspólnot, które czytały teksty przygotowane przez Kubanki. Na ołtarzu pojawiły się symbole: Biblia, świeca, płody ziemi oraz jaśmin motyli. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Glajcar, który podkreślił, że modlitwa jest darem Bożym, naszym obowiązkiem i przywilejem, modlitwa jest otwarciem serca dla Boga. Kazanie wygłosiła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, która zwróciła uwagę, że „niestety często zapominamy o scenie w której Jezus błogosławi dzieci, a jest ona kluczowa dla naszych wzajemnych relacji”. Ponadto możemy uczyć się od dzieci jak przyjmować to, co Bóg ofiarował ludziom w Jezusie Chrystusie: Bóg oczekuje, że oddamy mu z ufnością nasze życie, a On stanie się całym naszym światem, tak jak dla dzieci całym światem są rodzice. O chrześcijaństwie na Kubie opowiedział ks. dr Jarosław Grabowski, który pokazał jak trudna jest nadal sytuacja chrześcijan w tym kraju. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w sali parafialnej.

Światowy Dzień Modlitwy w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Giżycku obchodzono w niedzielę 6 marca, podczas głównego nabożeństwa. Poprowadziły je panie z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Rzymskokatolickiego, a kazanie wygłosiła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Nabożeństwo rozpoczęło się od uroczystego wejścia do kościoła i wniesienia Biblii, świecy, marakasów oraz płodów ziemi. Osoby prowadzące stanęły wokół stołu, na którym znalazły się kolory flagi kubańskiej. Na wstępie kurator parafii, pani Krystyna Nieżurawska opowiedziała o Kubie, a jej wystąpienie było bogato ilustrowane obrazami z tego kraju. Następnie zabrzmiały słowa liturgii przygotowane przez Kubanki. Podczas całego nabożeństwa śpiew prowadził chór parafialny pod dyr. Bogusława Macha. Chór wykonywał pieśni z Kuby i zachęcał zebranych do nauczenia się niełatwych, ale niezwykle rytmicznych utworów. Uczestnicy spotkania otrzymali symboliczny papierowy kwiat jaśminu motylego. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w sali parafialnej.

11 marca 2016 roku – dokładnie tydzień po ustalonym terminie nabożeństw ŚDM, miało miejsce wspólne spotkanie w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Golasowicach. O godz. 17 00 zebrało się w kościele ok. 200 osób. Od kilkunastu już lat jest to wspólne święto parafii Gołkowice, Golasowice, Jastrzębie–Zdrój, Pszczyna, Studzionka, Warszowice, Wodzisław, Żory. W tym roku całe nabożeństwo przebiegło zgodnie z liturgią przygotowaną przez Kubański Komitet ŚDM. Nawet ubrania lektorek były w kolorze białym, żółtym i różowym–tak jak sugerowały Kubanki. W sercach i pamięci uczestników pozostały słowa wspólnej modlitwy: Duchu Życia, wysłuchaj naszej modlitwy…przemień nas…wyzwól nas…przebacz nam i daj nam nadzieję, siłę i miłość. W związku z rozważanym tekstem z Ew, Marka, na końcu nabożeństwa wypowiedziano słowa zobowiązania o serdecznym przyjmowaniu dzieci, aby z nimi marzyć, śmiać się, tańczyć i kochać je wszystkie, bez żadnej różnicy. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy stołach, gdzie podano pyszną zupę z fasolki, mięso mielone z jarzynami i ryżem, smaczne ciasta, ciasteczka jaglane, sałatkę owocową, owoce (wszystko wg. przepisów z Kuby). Był to także czas opowieści o Kubie, którą przygotowała p. Anna Rakowicz. Wspaniałym przeżyciem podczas tego wieczoru była nie tylko wspólna modlitwa o sprawy nieznanych nam osobiście mieszkańców Kuby, ale też wspólnie przygotowany posiłek i chęć bycia razem.

Krakowskie nabożeństwo odbyło się w kaplicy ewangelicko-metodystycznej przy ul. Długiej. Obecnych było ok. 60 osób, a aktywny udział w liturgii wzięło 12 kobiet z Kościołów: Ewangelicko-Metodystycznego, Ewangelicko-Augsburskiego i Rzymskokatolickiego. Rozważanie biblijne wygłosiła Magdalena Mszyca z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie. Liturgię wzbogacił swoimi pieśniami Zespół im. Wacława z Szamotuł. Zebrana na nabożeństwie kolekta została przekazana na potrzeby Krajowego Komitetu Światowego Dnia Modlitwy Kobiet oraz Komitetu Wychowania Chrześcijańskiego. Po nabożeństwie odbyła się agapa przygotowana dla uczestników nabożeństwa

Po raz pierwszy Światowy Dzień Modlitwy obchodzony był w Opolu. Nabożeństwo przygotowały i poprowadziły luteranki i katoliczki, a kazanie wygłosiła mgr teologii Dorota Czauderna-Pracka. W związku z tematem prezentowano świadectwa życia Kubanek, a panie, które prowadziły nabożeństwo ubrane w kwieciste suknie i spódnice, a we włosy miały wplecione kwiaty. W kaplicy wywieszona była kubańska flaga. W kazaniu Dorota Czauderna Pracka podkreśliła, że „Dzieci lgną do Chrystusa. Nawet po reprymendzie otrzymanej z ust uczniów - nie zrażają się, ale podchodzą bliżej. Siadają na kolanach, przytulają się. Traktują Jezusa jak kogoś bardzo bliskiego. Nie czują bariery”. Zachęciła również do refleksji nad tym jak przyjmowany jest najważniejszy dar od Boga jakim jest zbawienie. „Czy przyjmujemy ten dar z dziecinną radością? Często pozostawiamy go nierozpakowany. Bóg jednak oczekuje od nas większych emocji, większego zaangażowania, mocniejszego pokazania: jestem dzieckiem Bożym”. Nabożeństwo zgromadziło ok. 40 osób, którzy po jego zakończeniu spotkali się przy stole, gdzie serwowano kubańskie przysmaki.

W Orzeszu nabożeństwo Światowego Dnia Modlitwy odbyło się w sali parafialnej. Spotkanie rozpoczęło się od powitania, kawy i kubańskiej muzyki. Następnie jeden z gości przygotował relacje z pobytu na Kubie. Modlitwa z krótkim rozmyślaniem na wyznaczony temat upiększona została pieśniami podchwyconymi przez uczestników spotkania. Odbyła się również degustacja potraw wg kubańskich przepisów.

Jak co roku w Szczecinie nabożeństwo odbyło się w wirydarzu kościoła Świętej Trójcy. Liturgię przygotowaną przez kobiety z Kuby poprowadziły przedstawicielki różnych wyznań: ewangelicko-metodystycznego, rzymsko-katolickiego, zielonoświątkowego i ewangelicko-augsburskiego. Uczestników nabożeństwa już w drzwiach witały kwiaty w kolorach kubańskiej flagi: białym, czerwonym i granatowym. W przedstawicielki Kuby wcieliły się trzy pokolenia kobiet, które wnosiły na ołtarz Biblię, owoce i warzywa, święcę, trzcinę i marakasy – symbole nawiązujące krótko do życia i codzienności na Kubie. Na początku nabożeństwa w prezentacji multimedialnej zostały przedstawione najważniejsze informacje o Kubie, jej mieszkańcach i historii. W trakcie spotkania śpiewano pieśni tradycyjne i te pochodzące z Kuby. Kazanie wygłosiła dk. Izabela Sikora, która przypomniała, o tym, że jeżeli ktoś zatrzaskuje przed kimś drzwi, jeżeli chce umniejszyć czyjąś wartość, wypchnąć poza margines, pokazać w ten sposób, że drugi człowiek nie ma dla niego wartości, to warto pamiętać, że Bóg, który objawił się w Chrystusie, przywraca i nadaje godność. Dla Niego nikt nie jest za mały, zbyt słaby, zbyt nieważny. Ten Bóg powiedział: ,, przyjmując dzieci, mnie przyjmujecie”. On utożsamił się z tymi najbardziej bezbronnymi i nadał człowiekowi prawdziwą wartość. Nabożeństwo miało charakter wielopokoleniowy ponieważ uczestniczyły w nim dzieci i młodzież, które zaśpiewały swoją pieśń, a zebrana ofiara w tym roku została przeznaczona na pomoc w leczeniu choroby nowotworowej rocznego Piotrusia z Gryfina. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy stole z kubańskimi specjałami tj. lemoniadą, kawą, owocami i ciastami.

Wrocławskie nabożeństwo, które odbyło się w czwartek 3 marca, przygotowały kobiety z Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, luterańskiego, polskokatolickiego, chrześcijan baptystów. Liturgię prowadziła Małgorzata Rajczyba , przewodnicząca wrocławskiej sekcji ŚDM, a na organach towarzyszył jej kantor kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu dr Dawid Ślusarczyk. W nabożeństwie wzięła też udział delegacja kobiet z Kościoła ewangelickiego w Görlitz. Po raz pierwszy – co bardzo ucieszyło organizatorki – do liturgii włączyły się dzieci i wnuki uczestniczek. Prezentację o życiu na Kubie przedstawiła Elżbieta Targońska, pokazując ciekawe zdjęcia, samodzielnie wykonane w czasie warsztatów fotograficznych na wyspie. Modlono się w intencji mieszkańców kraju, który znajduje się na zakręcie historii, ale z ufnością pragnie patrzeć w przyszłość. Włączenie uczestników do wspólnego śpiewu kubańskich pieśni z towarzyszeniem własnoręcznie wykonanych marakasów bardzo ożywiło liturgię.  Zebraną kolektę przeznaczono na potrzeby Stowarzyszenia Integracji i Usamodzielnienia „Dom” w Głogowie, które pomaga w usamodzielnieniu się dorosłym wychowankom domów dziecka. Po nabożeństwie odbyła się agapa, której głównym przysmakiem był smalec z fasoli. Światowy Dzień Modlitwy zgromadził w sali parafialnej kościoła Opatrzność Bożej ponad 100 osób.

 

Teksty m.in.: Jola Bartos, dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk, dk. Renata Raszyk, Grażyna Wiercimok

źródło: gosc.pl, niedziela.pl