english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Światowy Dzień Modlitwy - 4 marca

Liturgię przygotowały chrześcijanki z Kuby

25.02.2016

Hasłem tegorocznego Dnia są słowa: "Przyjmując dzieci, Mnie przyjmujecie".


Światowy Dzień Modlitwy - 4 marca

W tym roku liturgię nabożeństwa opracowały chrześcijanki z Kuby, które za słowa przewodnie wybrały: Wielbimy Twoje święte imię i głosimy Twoje Królestwo, w imię Jezusa. 

 

liturgia nabożeństwa zawarta w broszurze na temat Światowego Dnia Modlitwy

studium biblijne 1

studium biblijne 2

informacje o Kubie

przepisy kulinarne z Kuby czyli trochę o życiu codziennym Kubańczyków

 

Co roku poznając nową liturgię przygotowaną przez inny Komitet Światowego Dnia Modlitwy budujemy relację z tym krajem otrzymując od niego modlitwę jako prezent. Członkowie komitetu apelują, aby wszystkie polskie środowiska chrześcijańskie (kobiety, mężczyźni, młodzież, seniorzy) włączyły się do wspólnej modlitwy, a także do organizacji spotkań modlitwenych i nabożeństw oraz spotkań informacyjnych o kraju autorek liturgii tegorocznego Światowego Dnia Modlitwy, jego historii i współczesności.

 

Od początku istnienia Światowego Dnia Modlitwy ideą było zbieranie kolekty, którą przeznaczamy na wsparcie dla osób w trudnym położeniu. Kolekta jest kluczem solidarności z najbardziej potrzebującymi osobami.

 

Światowy dzień Modlitwy o 129-letniej tradycji skupia chrześcijanki różnych wyznań. Wspólną modlitwę kobiet w intencji biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych na skutek wojny domowej w Ameryce Północnej i napływu biednych emigrantów z Europy i Azji, zainicjowała w 1887 roku Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego. Trzy lata później członkinie Kościoła Baptystów - Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody - wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych. W 1919 roku oba Dni zostały połączone we wspólne obchody. Po 1922 roku idea ta rozprzestrzeniła się na inne kraje anglojęzyczne, a w 1927 roku był już  obchodzony Światowy Dzień Modlitwy Kobiet. Od tego czasu liturgia tego Dnia opracowywane jest kolejno przez chrześcijanki różnych krajów.