english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Światowy Dzień Modlitwy w Sopocie

Egipskie konteksty w trójmiejskiej parafii

18.03.2014

12 marca br. w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sopocie obchodzono Światowy Dzień Modlitwy. W tym roku w ekumenicznym gronie modliliśmy się według liturgii przygotowanej przez kobiety z Egiptu.


Światowy Dzień Modlitwy w Sopocie

Wystrój kaplicy trójmiejskiej parafii bezpośrednio nawiązywał do kraju faraonów. Przed ołtarzem rozłożona była niebieska tkanina, wokół której rozsypany był piasek – symbolizowało to rzekę Nil oraz pustynię Saharę. Również strój liturgiczny – alba ze stułą – prowadzącego nabożeństwo ks. bpa Marcina Hintza bezpośrednio nawiązywał do chrześcijan z Afryki.

 

Temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Modlitwy, brzmiący: „Strumienie na pustyni”, nawiązywał bezpośrednio do wody, bez której nie ma życia. Egipcjanie nazywają Nil rzeką życia, bo bez niego egzystencja na pustyni nie byłaby możliwa. Dla chrześcijan życiodajnym źródłem, z którego wszyscy mogą czerpać, jest Jezus Chrystus.

 

Podczas nabożeństwa wspólnie modliliśmy się, by strumienie Jego łaski i miłości spłynęły na pustynię naszych dusz. Również tekst kazalny nawiązywał do tego tematu i opowiadał o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni (J 4,3-42). Kazanie wygłosiła studentka V roku teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Kamila Błaszczyk.

 

Nabożeństwo z okazji ŚDM za każdym razem ma wyjątkowy charakter, bowiem oprócz duchownych, czynny udział biorą w nim kobiety, które prowadzą liturgię. Paniom przewodniczyła pastorowa Iwona Hintz, która czuwała nad przebiegiem całości. Na nabożeństwie gościły również siostry z Ekumenicznego Centrum Sióstr Brygidek w Gdańsku, które współprowadziły liturgię oraz przedstawiciele innych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

 

Lektorki czytały nie tylko Słowo Boże, ale także świadectwa i refleksje Egipcjanek, dzięki którym mogliśmy zapoznać się z problemami, z jakimi spotykają się na co dzień, ich oczekiwaniami, radościami i smutkami. Ponadto teksty przygotowane przez Egipcjanki bezpośrednio nawiązywały do kultury i historii Egiptu - także tej najnowszej.

 

Światowy Dzień Modlitwy to okazja ku temu, by spotkać się na wspólnej modlitwie w ekumenicznym gronie, ale także by lepiej poznać kraj, z którego pochodzą autorki liturgii. Podczas krótkiej prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez ks. Marcina Rayssa, uczestnicy nabożeństwa mogli poznać najważniejsze fakty, zabytki i ciekawostki oraz zobaczyć przepiękne krajobrazy z kraju faraonów. Panie natomiast, przygotowując tradycyjne egipskie potrawy, zadbały o to, by po nabożeństwie wszyscy mogli także poznać smaki Egiptu. W trakcie wspólnego posiłku uczestnicy – kobiety i mężczyźni, mogli podzielić się swoimi wrażeniami i przemyśleniami.

 

opr. ks. Marcin Rayss