english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Kościoła w Jeleniej Górze w Cieplicach

Dwa jubileusze cieplickiej parafii

10.09.2012

W niedzielę, 9 września br. parafia luterańska w Jeleniej Górze Cieplicach obchodziła dwa ważne jubileusze: 270-lecie istnienia cieplickiej parafii i 235-lecia poświęcenia kościoła Zbawiciela.


Święto Kościoła w Jeleniej Górze w Cieplicach

W nabożeństwie dziękczynnym wzięli udział m.in. ks. radca Edwin Pech, bp Ryszard Bogusz - zwierzchnik diecezji wrocławskiej oraz bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła, który służył Słowem Bożym. W trakcie nabożeństwa wystąpił ewangelicki chór z parafii w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim.
 
W godzinach popołudniowych odbyła się sesja naukowa poświęcona historii miejscowych ewangelików. Wygłoszono następujące referaty:

  • Dom modlitwy (Bethaus) w Cieplicach I jego najbliższe otoczenie w świetle źródeł archiwalnych (architektura – wyposażenie wnętrza – kwestie patronatu – fundacje parafian) - Marta Kaluch-Tabisz
  • Pomiędzy Cieplicami Zdrojem a Jelenią Górą. Ołtarz luterański i jego ikonografia - Marcin Wisłocki
  • Na marginesie książki "Kościoły protestanckie na Dolnym Śląsku". O projektach wydawniczych oraz planach na przyszłość związanych z przewodnikiem "Po kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela w Cieplicach-Jeleniej Górze" - Piotr Oszczanowski
  • Plany DPS na przyszłość - dalsze remonty zabytkowego kościoła Zbawiciela - dr Peter Schabe

 

Uroczystości zwieńczył występ Marcina Armańskiego zorganizowany na zakończenie Cieplickich Koncertów Organowych.
 
Parafialne jubileusze były również okazją do podziękowań wielu instytucjom i darczyńcom wspierającym projekt przywrócenia do dawnej świetności zabytkowego kościoła parafialnego z 1777 roku. Latem zakończył się pierwszy etap rewitalizacji w zakresie kapitalnego remontu dachu.
 
Ewangelicki kościół Zbawiciela w Jeleniej Górze Cieplicach jest jednym ze znaczących dzieł śląskiej architektury nowożytnej, ciekawym dziełem przełomu i czasów, gdy przebrzmiewała już sztuka baroku, neoklasycyzm powoli zdobywał coraz większe uznanie, a artyści znajdowali upodobanie w ulotnej i subtelnej sztuce rokoka. W swej architektonicznej formie świątynia jest jeszcze barokowa, z potrzeby dania świadectwa trendom i upodobaniom nowej epoki – neoklasycystyczna, a w swej witalności i radości detalu – rokokowa.
 
Tutejsza społeczność ewangelicka wraz ze swoim duszpasterzem ks. Sebastianem Koziełem podjęli się niezwykle ambitnego zadania. Przywrócenie tego wartościowego zabytku sztuki rokoka i wczesnego neoklasycyzmu do stanu jego dawnej świetności będzie wspaniałym osiągnięciem. Na miarę wielkiego znaczenia ewangelików dla historii i współczesności tej karkonoskiej krainy.
 
BIK, zdjęcia: galeria fotografii, więcej: parafia w Cieplicach