english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Straży Granicznej

Święto Pograniczników w Ustroniu

16.06.2014

23. rocznica powołania formacji Straży Granicznej (SG) stała się okazją do wspólnego świętowania, w które w Święto Trójcy Świętej w dniu 15 czerwca 2014 r. włączył się Dekanat Ewangelicki SG, wpisując się w harmonogram uroczystości święta, które odbywało się w Śląsko-Małopolskim Oddziale Straży Granicznej i na terenie całego kraju.


Święto Straży Granicznej

Tradycyjnie już, bo 14. raz, Ustroń stał się miejscem ekumenicznego spotkania pracowników i funkcjonariuszy SG, należących do różnych wyznań, przybywających z wielu placówek Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG na czele z Zastępcą Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Markiem Głuszczakiem, reprezentującym jednocześnie Komendanta Śląsko-Małopolskiego OSG ppłk. SG Waldemara Hołodniuka i Komendanta Głównego SG gen. dyw. SG Dominika Tracza.

 

W nabożeństwie udział wzięli pracownicy i funkcjonariusze Straży Granicznej pełniący obecnie służbę w różnych częściach naszego kraju, a wywodzący się ze Śląska. W uroczystości udział wzięli także delegacje funkcjonariuszy Bundespolizei z Niemiec i Policji z Republiki Czeskiej.

 

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem w kościele ap. Jakuba Starszego w Ustroniu, podczas którego wystąpił chór miejscowej parafii. Po przywitaniu przez Dziekana SG ks. ppłk. Kornela Undasa uczestnicy rozpoczęli nabożeństwo pieśnią: „Pochwal, mój duchu”. Liturgię wstępną poprowadzili z proboszczem parafii ks. radcą Piotrem Wowry kapelani SG ks. ppłk. SG Kornel Undas, ks. kpt. SG Marcin Pysz i ks. Wolfram Schmidt z Duszpasterstwa Ewangelickiego Policji Federalnej Niemiec.
Słowo Boże zwiastował Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp płk Mirosław Wola. Przed błogosławieństwem końcowym, którego udzielił Biskup Wojskowy, pozdrowienia przekazał w imieniu Biskupa Polowego WP ks. bpa Józefa Guzdka, kapelan Śląsko-Małopolskiego OSG ks. ppłk SG Andrzej Gut, zaś w imieniu Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego bpa Jerzego pozdrowienia przekazał kapelan Podlaskiego OSG ks. Piotr Nestoruk.

 

Po nabożeństwie odbył się koncert muzyki gospel w wykonaniu Strażogranicznego Chóru Ekumenicznego, który powstał na okoliczność tegoż święta. Jego członkowie odbyli dwudniowe warsztaty, w piątek i sobotę, by w niedzielę dać wspaniały koncert. Chór wystąpił pod dyrekcją specjalnie przybyłego na tę uroczystość Norberta Potratz’a z Duszpasterstwa Wojskowego z Niemiec.

 

Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie rodzin na Równicy (885 m.n.p.m.), gdzie w starym schronisku wszyscy uczestnicy zostali podjęci poczęstunkiem.

 

ks. ppłk SG Kornel Undas