english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Świętowanie w Jaworze

Reformacja, konfirmacja, wstąpienie do Kościoła, Honorowy Obywatel Jawora

07.12.2017

Parafia w Jaworze na Dolnym Śląsku przeżywała w ostatnim czasie radosne wydarzenia. 


Świętowanie w Jaworze

W Święto Reformacji, 31 października 2017 r. w parafii świętowano jubileusz 500 lat Reformacji. Wyjątkowo w tym terminie odbyła się również uroczystość konfirmacji. Przystąpiły do niej Joanna Stawiak oraz Olga Tarasiewicz. Podczas nabożeństwa do Kościoła ewangelickiego przyjętych zostało również troje nowych parafian. 

 

Jubileuszowe nabożeństwo poprowadził ks. Tomasz Stawiak wraz z ks. F.G. Metzgerem, emerytowanym duchownym z partnerskiej parafii w Offenbach i przyjacielem parafii w Jaworze. Swoim śpiewem uroczystości ubogacił chór parafialny wraz z wrocławską solistką Juliettą Gonzales.

 

11 listopada, w Święto Niepodległości, ale także Święto Miasta, w wypełnionym po brzegi jaworskim teatrze, odbyło się wręczenie tytułów Honorowego Obywatela Miasta Jawora i Nagród Miasta Jawor. W pierwszej kategorii wręczono dwa tytuły, a jeden z nich otrzymał ks. Tomasz Stawiak. Nieobecnego na uroczystości roboszcza reprezentowała małżonka - Marzena Stawiak, a stosowną laudację wygłosił biskup senior Ryszard Bogusz.

 

Słowo podziękowania, a także usprawiedliwienia nieobecności, przekazał ks. T. Stawiak w nagraniu odtworzonym na telebimie, a bp R. Bogusz w swej laudacji podkreślił zaangażowanie i wysiłek na rzecz parafii ewangelickiej, Kościoła Pokoju i Jawora, którymi ks. Stawiak zasłużył na ten zaszczytny tytuł. Odbierając dyplom i statuetkę Marzena Stawiak podkreśliła, że wyróżnienie to jest nagrodą dla całej parafii ewangelickiej, a wyróżnienie ewangelickiego duchownego jest dowodem na to, że Miasto Jawor stawia na tolerancję i różnorodność, co musiało brzmieć szczególnie 11 listopada 2017 r.
To nie pierwsze wyróżnienie ks. Tomasza Stawiaka. W 2015 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony dla Dolnego Śląska oraz był wyróżniony za działania na rzecz jaworskiego Kościoła Pokoju.


M.S.,  A.P.

foto:  T. Dubrowski, UM Jawor