english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Świętowanie w Rudzie Śląskiej

Kolejny rok, remont i nowa rada

19.09.2015

W drugą niedzielę września ewangelicy z Rudy śląskiej tradycyjnie wspominali poświęcenie swojego kościoła. 


Świętowanie w Rudzie Śląskiej

Tegoroczne święto miało szczególny charakter. 113 pamiątka poświęcenia kościoła była okazją do dziękczynienia za zakończony remont wnętrza świątyni. Była też połączona z uroczystością wprowadzenia w urzędowanie nowej rady parafialnej. 

 

Kościół Odkupiciela znajdujący się w rudzkiej dzielnicy Wirek zbudowano w latach 1901-1902 według projektu wrocławskiego architekta Felixa Henryego. Zbudowany dosłownie na węglu obiekt wielokrotnie ulegał uszkodzeniom w wyniku eksploatacji górniczej. Ostatnie dotkliwe szkody górnicze nastąpiły w latach 2008-2009 i doprowadziły do spękania ścian oraz posadzki kościoła, a w rezultacie do przeprowadzenia kapitalnego remontu wnętrza.

 

W wyniku trwającego w latach 2013-2015 remontu kościoła wykonano na całej jego powierzchni przeponę żelbetową stabilizującą bryłę świątyni, położono granitową posadzkę i zrekonstruowano modrzewiowe podesty pod ławkami. Pomalowano również wnętrze kościoła i odnowiono ławki. Odnowione zostały również granitowe progi i schody. Kościół zyskał nowy blask dzięki ofiarowanemu, nowemu dywanowi w prezbiterium, odnowionym klęcznikom oraz nowemu wystrojowi zakrystii. Zamiast tablicy pamiątkowej upamiętniającej remont, w przedsionku wmurowano zachowaną mozaikę – fragment pierwotnej posadzki kościoła.

 

Zgromadzony zbór w murach świątyni przywitał wirecki proboszcz – ks. Marcin Brzóska. Wraz z radnymi powitał zwierzchnika Diecezji Katowickiej – ks. bp Mariana Niemca i przekazał życzenia z okazji pierwszej rocznicy konsekracji i wprowadzenia w urzędowanie biskupa diecezjalnego. W nabożeństwie wzięli udział również ks. radca Henryk Reske z Orzesza oraz ks. Alfred Bieta – emerytowany duszpasterz parafii w Wirku.

 

Kazanie wygłosił ks. bp Marian Niemiec, który dokonał również uroczystego wprowadzenia w urzędowanie rady parafialnej. Ksiądz biskup wyraził radość z faktu, iż kolejna świątynia w diecezji odzyskała swój blask.

 

Ks. Marcin Brzóska przypomniał etapy remontu wnętrza kościoła oraz podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli w niego zaangażowani.

 

Muzycznie nabożeństwo ubogacił chór parafii w Wirku oraz duet Marcin Klaus – fletnia Pana i Zuzanna Kubies - organy.

 

Po nabożeństwie odbyło się przyjęcie w sali parafialnej, w czasie którego słowa pozdrowień przekazali zaproszeni goście, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych miasta Ruda Śląska.

 

ks. Marcin Brzóska