english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sygnaliści w Beskidach

Koncerty zespołu sygnalistów myśliwskich w Szczyrku i Wiśle

06.10.2014

Tegorocznym uroczystościom Dziękczynnego Święta Żniw w Szczyrku i w Wiśle towarzyszyły koncerty Zespołu sygnalistów myśliwskich z Niemiec.


Sygnaliści w Beskidach

Goście na zaproszenie ks. Jana Byrta przybyli do Polski, aby tutaj mogły zabrzmieć ich instrumenty.

 

W Szczyrku goście wystąpili w kościele ewangelickim podczas świątecznego nabożeństwa. Grupa liczy 35 osób i pochodzi z północnych Niemiec, z miasta Westerschtede. Istniejący od 60 lat zespół spotyka się raz w tygodniu na próbach. Jeden z muzyków włączył się dwa lata temu w projekt ks. Jana Byrta, przekazując parafii 500 rododendronów (północne Niemcy to "stolica" świata rododendronów). Gdy goście przebywali wówczas w Polsce, zrodził się pomysł kolejnej wizyty w większym gronie, z zespołem muzycznym i upiększenia nabożeństwa czy dania koncertu. 

 

W tym roku plany zostały zrealizowane. Goście zagrali w Szczyrku i Wiśle, zobaczyli Beskidy i zamek myśliwski w Pszczynie, a także odwiedzili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Był też czas na spotkanie z burmistrzem miasta Szczyrk oraz na ognisko z myśliwymi ze Szczyrku.

 

Koncert w wiślańskim kościele ap. Piotra i Pawła rozpoczął się od dźwięków rogów myśliwskich, które zabrzmiały sygnałem myśliwskiego powitania. Następnie wszystkich w kościele powitał proboszcz wiślańskiej parafii ks. Waldemar Szajthauer. Licznie zebrani na koncercie mogli usłyszeć wiele sygnałów myśliwskich, wśród których znalazły się np. sygnał na cześć psów myśliwskich, sygnał na pokot, czy też fragmenty mszy św. Huberta.

 

Utwory i sygnały wykonywane były przez dwa zespoły sygnalistów. Pierwszy z nich wykonywał swoje utwory między innymi na słynnych „plessówkach”, zaś drugi z zespołów był grupą międzynarodową, a swoje sygnały myśliwskie wykonywał przy użyciu rogów pochodzenia francuskiego.

 

W czasie koncertu głos zabrali: ks. Jan Byrt, nadleśniczy Andrzej Kudełka oraz ks. Dariusz Madzia, który mówił o myślistwie w kontekście Słowa Bożego, zwracając uwagę na etyczność postaw myśliwych.

 

Koncert w kościele zakończył się Modlitwą Pańską, w której zebranych poprowadził ks. Waldemar Szajthauer.

 

Po wyjściu z kościoła uczestnicy koncertu mogli usłyszeć jeszcze kilka sygnałów myśliwskich, które zespoły wykonały na wolnym powietrzu.

 

Po koncercie odbyło się w Domu Zborowym spotkanie wykonawców z myśliwymi i leśnikami z Wisły. W czasie spotkania usłyszeć można było grupę „Kwiczoły”, w której skład wchodzą członkowie Kół Łowieckich z Wisły. Grupie towarzyszył ze swoim instrumentem wójt gminy Hażlach i zapalony myśliwy, Karol Folwarczny.