english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sympozjum o bp. Janie Szerudzie

W Centrum Luterańskim w Warszawie

16.11.2012

W auli Centrum Luterańskiego w Warszawie odbyło się 14 listopada sympozjum naukowe, zorganizowane w 50. rocznicę śmierci bp. Jana Szerudy, profesora biblistyki, pierwszego po drugiej wojnie światowej zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.


Sympozjum o bp. Janie Szerudzie

Otwierając sympozjum zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec określił bp. Szerudę „niezwykłym człowiekiem”, który kierował Kościołem w najtrudniejszym, powojennym okresie, a władze komunistyczne sprzeciwiły się, aby sprawował tę funkcje dłużej. Mówca podkreślił, że bp Szeruda był bliskim współpracownikiem bohaterskiego biskupa-męczennika Juliusza Burschego.
 
Podczas sesji wysłuchano wykładów o środowisku rodzinnym bp. Szerudy, jego działalności naukowej i kościelnej, zwłaszcza w trudnym okresie PRL-u. Prelegentami byli: Maciej Oczkowski, ks. prof. dr Manfred Uglorz, ks. prof. dr Henryk Czembor i prof. Andrzej Friszke.

Gościem szczególnym sympozjum była dr Anna Żytkow – astrofizyk z Uniwersyetu w Cambridge i wnuczka bp. prof. Jana Szerudy. Dziadzio zawsze mówił – miej Boga w sercu – zawsze będę o tym pamiętać. To był drogowskaz na życie  -  ze wzruszeniem mówiła dr Żytkow.

Podczas sympozjum nie zabrakło też szerokiego i barwnego ukazania rzeczywistości historycznej i politycznej, w jakiej po wojnie znalazł się bp Szeruda.  Z przykrością należy stwierdzić, że sytuacja powojenna powodowała zajmowanie ewangelickich kościołów, szpitali, domów opieki przez państwo i Kościół Katolicki – to była rzeczywistość Kościoła, którą przejął ks. Szerudapowiedział prof. Andrzej Friszke.

Z kolei ks. prof. Manfred Uglorz nie omieszkał wspomnieć o fakcie dzisiejszego korzystania przez polskie środowiska ewangelickie z dorobku bpa Szerudy w postaci jego tłumaczeń wybranych ksiąg biblijnych Starego Testamentu w Biblii Warszawskiej z 1975r. Żar swojej wiary potrafił ubrać w słowa, które nas poruszały, każdy, kto dał się porwać jego słowom starał się dalej poznawać starotestamentowe poselstwo. Uczył nas umiłowania Biblii – przekonywał ksiądz profesor.

Wykładom przysłuchiwał się rzymskokatolicki biskup pomocniczy warmiński Jacek Jezierski, były przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu, biskup mazurski Rudolf Bażanowski, biskup cieszyński Paweł Anweiler, biskup warszawski Jan Cieślar oraz biskup wojskowy Mirosław Wola.

Wykładom towarzyszyła okolicznościowa wystawa.

Biskup Szeruda był profesorem języka hebrajskiego i wiedzy starotestamentowej na Uniwersytecie Warszawskim a później w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z ówczesną siedzibą w Chylicach pod Warszawą. Tuż po wojnie stanął na czele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

BIK

zdjęcia: Galeria BIK