english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Synod luteran rozpoczęty

Obrady Synodu Kościoła w Bielsku-Białej

18.10.2014

Uroczyste nabożeństwo spowiednio-komunijne w luterańskim kościele na Bielskim Syjonie w Bielsku Białej rozpoczęło wieczorem – 17.10.2014 r. jesienną sesję Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.


Synod luteran rozpoczęty

Każdy z nas, i to w różnym wieku, doświadczał i doświadcza szukania. Często poszukiwanie jest naznaczone żalem i niejedną łzą, niejeden też raz we wnętrzu człowieka pozostawia zadrę, której trudno jest pozbyć się w życiu – mówił w kazaniu w czasie nabożeństwa bp Paweł Anweiler – zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej i jednocześnie proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, gdzie odbywa się Synod.

 

Izajasz wzywa szukajcie Pana! To wezwanie jest ciągle aktualne, bowiem szukanie i odnajdywanie Pana mnie samego stanowi. Wypełnianie tego zadania prostuje mój kręgosłup wiary, w której zawsze na pierwszym miejscu jest Bóg, a dopiero później, już przez zupełnie inny pryzmat, postrzegam siebie – przekonywał członków Synodu Biskup.

 

W jego trakcie zwierzchnik Kościoła – bp. Jerzy Samiec wraz z prezesem Synodu
– ks. Grzegorzem Giemzą przyjął ślubowanie ks. Edwina Pecha – nowego członka Konsystorza Kościoła (władzy wykonawczej), oraz ks. Adama Maliny – nowego członka Rady Synodalnej (reprezentuje Synod pomiędzy posiedzeniami). Zaprzysiężony został także nowy członek Synodu – ks. Marcin Orawski. Zmiany personalne w wymienionych gremiach nastąpiły w wyniku wyboru ks. dra Mariana Niemca na urząd biskupa Diecezji Katowickiej oraz przejścia ks. Edwina Pecha z Rady Synodalnej do Konsystorza.

 

Podczas nabożeństwa wspomniano także ewangelickich nauczycieli i uczniów bielskiej Szkoły Przemysłowe w związku ze 150-leciem jej istnienia. Wymieniono nazwiska luterańskich współzałożycieli, nauczycieli i katechetów, którzy jednocześnie zasiadali we władzach bielskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

 

Nie zabrakło też pozdrowień od Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania z Republiki Czeskiej oraz od Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i Ewangelicko-Reformowanego.

 

Synod będzie odbywał się w Bielsku-Białej do niedzieli – 19 października. Uczestniczy w nim Delegacja Kościoła Szwecji, która w najbliższą niedzielę podpisze umowę o współpracy z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.

  

ks. Wojciech Pracki, BIK

zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki