english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sztwiertnia odkryty na nowo

Koncert w wiedeńskiej katedrze

17.05.2016

W piątek 13 maja 2016 r. w wiedeńskiej Katedrze św. Szczepana odbył się uroczysty koncert muzyki Jana Sztwiertni, wiślańskiego pedagoga i kompozytora zamordowanego w KZ Gusen.  


Sztwiertnia odkryty na nowo

Ambasada Polska w Wiedniu zaproszenia na koncert kierowała do wszystkich, którzy swoją obecnością chcą wesprzeć działalność Komitetu Gusen, w tym do austriackiej Polonii.     

 
Wśród zaproszonych byli m.in.: biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. dr Adrian Korczago razem z Małżonką, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle ks. Waldemar Szajthauer z Małżonką, burmistrz miasta Wisły Tomasz Bujok z Małżonką oraz Danuta Szczypka, Wanda Kuczera, a taże Barbara i Wiktor Żyszkowscy - wszyscy zaangażowani upamiętnienie Sztwiertni i innych Polaków zamordowanych w hitlerowskim obozie.     
 
Kościół Ewangelicko-Augsburski Austrii reprezentował zwierzchnik tego Kościoła  ks. bp Michael Bünker oraz emerytowany superintendent  ks. prof. Werner Horn.   
 
Uroczysty koncert, który odbył się 13 maja 2016 r. w wiedeńskiej Katedrze Św. Stefana stanowił apel, również do Polaków mieszkających w Austrii, o zachowanie pamięci o wydarzeniach czasu ostatniej wojny. Poprzez prezentację muzyki Jana Sztwiertni w Wiedniu (stolicy światowej muzyki) organizatorzy chcieli również ocalić od zapomnienia muzykę wybitnego kompozytora, która miała zginąć wraz z jego śmiercią.     
 
Wykonawcami koncertu byli:  
 
Tomasz Orlow - organy  
Urszula Mizia - wiolonczela  
Adam Wagner - skrzypce  
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją Izabeli Zieleckiej-Panek    
 
Koncert był imprezą dobroczynną na rzecz Komitetu Gusen (www.gusen.org) i środki pozyskane dzięki sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na wsparcie jego działalności. Komitet Gusen wspiera prace badawcze i projekty, gromadzi źródła historyczne dotyczące obozu w Gusen i udostępnia je zainteresowanym. Komitet prowadzi również własne prace badawcze oraz wydaje publikacje poświęcone historii obozu.    
 
Dlaczego Jan Sztwiernia?     
 
Postać oraz tragiczne losy Jana Sztwiertni są symboliczne dla wojennego pokolenia polskiej inteligencji, która została skazana na zagładę. Sztwiertnia był polskim kompozytorem, dyrygentem chórów, organistą i pedagogiem. Studiował w Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach, gdzie od początku odznaczał się wielkim talentem muzycznym. W maju 1939 roku otrzymał rządowe stypendium na dalsze kształcenie w Paryżu, jednakże wybuch wojny przekreślił te plany.     
 
Aresztowany w kwietniu 1940 roku, po kilkumiesięcznym pobycie w niemieckim nazistowskim obozie w Gusen, zmarł 29 sierpnia 1940 roku w wieku zaledwie 29 lat.    
 
System obozów Mauthausen-Gusen     
 
Co czwarty więzień systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen był Polakiem. Pomimo tego, że główne obozy w Mauthausen i Gusen wraz z rozsianymi po całej Austrii podobozami, odegrały szczególnie niechlubną rolę w procesie niszczenia polskiej inteligencji, nie jest on zbyt mocno zakorzeniony w polskiej świadomości historycznej.     
 
Wielkie znaczenie mają dla Polaków trzy obozy w Gusen, gdzie odbywała się zagłada inteligencji w ramach tzw. „Inteligenzaktion”. Do Gusen trafiło również wielu powstańców warszawskich, a przez to do zakończenia wojny Polacy stanowili największą grupę więźniów.    
 
Wisła pamięta o kompozytorze   
 
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle systematycznie przypomina postać wiślańskiego kompozytora i innych Polaków zamordowanych w Gusen.   
 
We wrześniu 2015 r. przygotowała uroczystości upamiętnienia polskich ewangelików więzionych i zamęczonych w KL Mauthausen-Gusen w 75. rocznicę śmierci Jana Sztwiertni.   
 
Grupa ponad 120 osób udała się do Sankt Georgen an der Gusen w Austrii, aby uczcić pamięć o tych, którzy tam zginęli. Obchody trwały trzy dni i zakończyły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej w tzw. Memorial Gusen, która wspomina polskich ewangelików zamęczonych w tym miejscu w czasie II wojny światowej.    
 
Obchody uzupełniła wystawa, wykłady, koncert, ekumeniczne nabożeństwo i pokaz filmu pt. „Muzyka i cisza” w reżyserii Dagmary Drzazgi.  
   
Opracowanie: ks. Waldemar Szajthauer na podstawie materiałów Ambasady Polskiej w Wiedniu