english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Szwedzkie dni w Warszawie

Dzień Św. Łucji i nabożeństwo adwentowe

08.12.2015

4 grudnia br. w wypełnionym po brzegi kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbył sięuroczysty koncert z okazji szwedzkiego Dnia św. Łucji. Podobnie jak w minionym roku koncert zorganizowała Ambasada Szwecji w Warszawie, Parafia Katedralna w Uppsali oraz Parafia Świętej Trójcy w Warszawie. 


Szwedzkie dni w Warszawie

Przybyłych gości przywitał proboszcz parafii ks. Piotr Gaś oraz ks. Annica Anderbrant, dziekan katedry w Uppsali. Słowa pozdrowienia wygłosiła też Ambasador Szwecji w Polsce, Inga Eriksson Fogh. 

 

Już po raz drugi Young Cathedral Voices (YCV), mieszany chór młodzieżowy, pod dyrekcją Margarety Raab zawitał do Warszawy prezentując pieśni adwentowe i kolędy ze Szwecji. Tym razem niektóre pieśni wykonano w towarzyszeniu organów, na których grał Andrew Canning, organista katedry w Uppsali. Koncert Szwedów poprzedził krótki występ chóru dziecięcego Parafii Świętej Trójcy oraz Chóru Rodzinnego Vox Gaudii pod dyr. Zuzanny Kuźniak. 

 

Koncert, w którym wzięło udział prawie 1000 osób, zakończyła modlitwa w języku polskim i szwedzkim - zebrani modlili sięo pokój na świecie, zachowanie stworzenia, o Polskę i Szwecję, a także o siebie nawzajem. Modlitwy wypowiadane przez duchownych zakończyło wspólne zmówienie Ojcze Nasz oraz błogosławieństwo udzielone w dwóch językach.

 

Kolejnym szwedzkim akcentem było nabożeństwo polsko-szwedzkie w 2. NiedzielęAdwentu, które poprowadzili wspólnie ks. Annica Anderbrant oraz ks. dr Włodzimierz Nast, emerytowany proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Warszawie.

 

Kazanie w języku szwedzkim wygłosiła ks. A. Anderbrant. Podejmując przewodni temat zbliżającego się Królestwa Bożego, ksiądz dziekan odniosła się do aktualnych wyzwań stojących przed chrześcijanami, m.in. w kontekście troski o stworzenie. Ks. Anderbrant nawiązała ponadto do przygotowańdo jubileuszu 500-lecia Reformacji.

 

Liturgia komunijna prowadzona była w języku szwedzkim i polskim. Początek liturgii eucharystycznej (modlitwa prefacyjna) zaśpiewała wg porządku Kościoła Szwecji ks. Anderbrant. Dary chleba i wina konsekrowali wspólnie ks. Anderbrant i ks. dr Nast.

 

Podczas nabożeństwa śpiewał Chór Parafii Świętej Trójcy pod dyr. Zuzanny Kuźniak.

 

Współpraca Parafii Świętej Trójcy w Warszawie z Parafią Katedralną w Uppsali ma wieloletnią tradycję i odbywa się w ramach oficjalnego partnerstwa Diecezji Uppsali Kościoła Szwecji z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.

 

Szczegółowe informacje o koncercie oraz nabożeństwie (wraz z tekstem kazania) można przeczytać na stronie parafialnej Parafii Świętej Trójcy.

 

trojca.waw.pl

 

Zobacz więcej:

Dzień św. Łucji

Nabożeństwo