english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Taka tradycja?

Kościół, nasza wiara a utarte zwyczaje

27.04.2016

Gdzie byliśmy w Wielki Piątek? – pyta bp Marian Niemiec, zachęcając w nowym „Zwiastunie Ewangelickim” do refleksji nad naszym przeżywaniem tego najważniejszego święta: Gdy pytam: dlaczego nie ma nabożeństw porannych, słyszę: taka tradycja, rano ludzie pracują, nikt do kościoła nie przyjdzie. Takie stwierdzenie napawa smutkiem.


Taka tradycja?

O tym, czy jest i czym powinna być tradycja w ewangelickim rozumieniu, pisze w szerszym kontekście ks. Bartosz Cieślar. Wyrazem poszanowania dobrze rozumianej tradycji jest relacja z modlitwy ewangelickiej, którą po 70. latach w dawnym ewangelickim kościele w Żeliszowie poprowadził ks. Cezary Królewicz.

 

Po raz kolejny na łamach zagościł temat szeroko dyskutowany w Kościele w ostatnich miesiącach. Do ordynacji kobiet na księży, której synod jednak nie przegłosował, „Zwiastun Ewangelicki” 8/2016 powraca zarówno w relacji z obrad Synodu Kościoła, jak i zachęcającym do dalszego dialogu tekstem Powinniśmy się wiele nauczyć bpa Jerzego Samca, inicjatora nowelizacji prawa kościelnego w tym zakresie.

 

Ponadto teksty Lidii Czyż i Marty Haratyk, które dzielą się swoimi duchowymi doświadczeniami oraz stali felietoniści. Henryk Dominik przypomina, że Kościół ma być żywym dziełem Ewangelii i wynikającej zeń prawdy, miłości i diakonii, natomiast Bogdan Zeler w nowym cyklu pt. W dialogu z Lutrem rozważa współczesny sens przypisywanego Reformatorowi zdania: Gdybym  nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.

 

Zachęcamy do lektury iprenumeraty na 2016 rok – tradycyjnej oraz w formacie pdf. CENA prenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. Szczegóły na stronie 3 w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2016.