english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tożsamość i odmienność

W wakacyjnym Zwiastunie Ewangelickim 13-14/2016

17.07.2016

Lipcowy, jak co roku podwójny, numer „Zwiastuna Ewangelickiego” przynosi nie tylko wakacyjną tematykę.


Tożsamość i odmienność

I to mimo że ks. Michał Walukiewicz tytułem swojego artykułu pyta: Czy uczysz dzieci pływać, a Bronisław Sztuchlik sugeruje tytułem: Spokojnie byś sobie odpoczął. Dotyczą one jednak  m.in. odpowiedzialności i kształtowania duchowych postaw.

 

Boża łaska, Jego pokój i miłosierdzie będą w nas obfitować jeśli będzie trwali w prawdzie i miłości, okazując innym – także w naszej codzienności – miłosierdzie – pisze bp Marcin Hintz, zastanawiając się, czy może przyszedł czas na zrewidowanie naszej zdystansowanej postawy wobec tego rzadko  używanego przez ewangelików słowa.

 

Na uczynki miłosierdzia wskazuje właśnie Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska opisując historię Szweda Raoula Wallenberga, który ratowanie węgierskich Żydów z rąk nazistów przypłacił śmiercią. W tej samej rubryce – ZbliżeniaDwa spotkania z ikoną, czyli dwa teksty pióra diakon Heleny Gajdacz oraz Magdaleny Legendź. Protestanci nie czczą obrazów, ale to, jak rozumieją i przeżywają swoją tradycję prawosławni chrześcijanie, może być także dla nas interesujące.

 

O tym, jak odmienność może być interesująca, ze Zbigniewem Markertem, genealogiem ewangelickiej części swojej rodziny, rozmawia Hanna Świeszczakowska.

 

Z kolei w ewangelickiej tożsamości utwierdzać mogą tekst Łukasza Barańskiego o bp. Andrzeju Wantule, oraz felietony ks. Jana Badury, Henryka Dominika i Bogdana Zelera z cyklu Dialog z Lutrem. Oprócz tego – kolejna porcja oczekiwanych zdjęć tegorocznych konfirmantów.

 

Ponadto relacje z  wydarzeń w ewangelickich parafiach od Białegostoku po Wrocław i od Wisły po Koszalin oraz  pierwsza część opowiadania na wakacyjny czas: Utrapieniec Marii Wójtowicz.

 

Zachęcamy do lektury i prenumeraty – tradycyjnej oraz w formacie pdf. CENA prenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN. Przypominamy, że w parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2016.