english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Trójmiejscy luteranie pożegnali prezydenta Gdańska

Pogrzeb śp. Pawła Adamowicza

23.01.2019

Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza rozpoczęły się w piątek 18 stycznia od przejścia konduktu żałobnego z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej.


Trójmiejscy luteranie pożegnali prezydenta Gdańska

Wcześniej, od czwartkowego popołudnia, trumna zmarłego była wystawiona w ECS dla wszystkich, którzy chcieli oddać hołd prezydentowi i pożegnać się z wieloletnim gospodarzem Miasta Solidarności i Wolności osobiście.

 

W piątek o godz. 17.00 kondukt wyruszył spod ECS i przeszedł ulicami w pobliżu miejsc, z którymi śp. Paweł Adamowicz był szczególnie związany. Przejście to nazwano ostatnim spacerem Prezydenta po Gdańsku. Uczestniczyło w nim tysiące gdańszczan, w tym także luteran - członków trójmiejskiej parafii, rodzina i przyjaciele, a także duchowni różnych Kościołów i religii. Trójmiejską parafię reprezentował ks. bp Marcin Hintz, który wziął również udział w mszy żałobnej zaplanowanej na piątkowy wieczór w Bazylice Mariackiej. Po mszy w plebanii miejscowej parafii odbyło się spotkanie z rodziną śp. Pawła Adamowicza, w którym bp Hintz także uczestniczył.

 

Pogrzeb prezydenta Gdańska odbył się następnego dnia, w sobotę 19 stycznia w Bazylice Mariackiej, gdzie złożono też prochy zmarłego. Uroczystości miały częściowo charakter państwowy. Oprócz rodziny, przyjaciół i współpracowników śp. Pawła Adamowicza, uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, świata polityki, kultury, nauki i mediów. Byli obecni m.in. prezydent Rzeczypospolitej - Andrzej Duda, premier polskiego rządu - Mateusz Morawiecki, przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk oraz byli prezydenci i premierzy RP. Za pośrednictwem telebimów w pogrzebie uczestniczyło także kilkadziesiąt tysięcy osób, które zgromadziły się wokół Bazyliki Mariackiej. Wśród wielu ewangelików żegnających prezydenta Gdańska przy Bazylice Mariackiej, obecny był również radca diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, prof. Jarosław Kłaczkow wraz z Małżonką oraz trójmiejscy parafianie.

 

Mszy pogrzebowej przewodniczył abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Episkopatu Polski, a homilię wygłosił metropolita gdański - abp Sławoj Leszek Głódź. Z ramienia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w pogrzebie prezydenta Adamowicza uczestniczył ks. bp Marcin Hintz wraz z Małżonką Iwoną Hintz oraz ks. Marcin Rayss. Podczas mszy miała miejsce również ekumeniczna modlitwa w intencji śp. Pawła Adamowicza. Modlili się duchowni Kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, Greckokatolickiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Polskokatolickiego, Zielonoświątkowego, a także gminy żydowskiej i muzułmańskiej w Gdańsku. Poniżej słowa modlitwy wygłoszone przez bp. Marcina Hintza:

 

Miłosierny Boże,

dziękując Ci za życie i służbę naszego Brata w Chrystusie, prezydenta Gdańska, męża i ojca, syna, śp. Pawła Adamowicza, przychodzimy do Ciebie w swym cierpieniu i niezrozumieniu ogromu tragedii, której doświadczyliśmy. Jesteśmy pogrążeni w smutku i żalu, tak nagłym Jego odejściem w dramatycznych okolicznościach, które nie mieszczą nam się w głowie, i u Ciebie Boże szukamy pociechy i uśmierzającej nawet największe cierpienie Twej zbawiennej łaski.

 

Łącząc się w solidarności bólu, zwracam się do Ciebie, Panie, w nadziei, że Ty, który zwyciężyłeś śmierć i obdarowałeś nas zmartwychwstaniem i życiem wiecznym, będziesz miał nas wszystkich, bez względu na wszelkie istniejące różnice, w swojej ojcowskiej opiece. Prosimy, obdarz pokojem i błogosławieństwem nasze miasta i wioski, naszą ojczyznę i wszystkich jej mieszkańców, chroń od wszelkiej nienawiści, przemocy i agresji, ucz nas jak mamy zło zwyciężać dobrem, a przede wszystkim wspieraj i pokrzepiaj zasmuconą, i głęboko zranioną rodzinę śp. Pawła Adamowicza.

 

O to Cię prosimy, wysłuchaj nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu naszym. Amen.

 

W 2. Niedzielę po Epifanii, 20 stycznia, podczas nabożeństwa w sopockim ewangelickim kościele Zbawiciela, miało również miejsce wspomnienie zmarłego prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza. Natomiast po nabożeństwie, w parafialnej bibliotece "Etos" znajdującej się na emporze kościoła Zbawiciela, odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej Etos Gdańska. Dziedzictwo i współczesność. Wystawa przygotowana przez p. Marię Drapella w szczególny sposób uwzględnia osobę i dzieło prezydenta Adamowicza oraz jego relację z trójmiejską parafią.

 

Przeczytaj kazanie wygłoszone przez bpa. Marcina Hintza w 2. Niedzielę po Epifanii >>

 

Tekst: ks. Marcin Rayss

Foto: Grzegorz Mehring i Jerzy Pinkas / gdansk.pl oraz Zbigniew Kolka