english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Trwa zbiórka na Bratnią Pomoc

Bratnia Pomoc im. Gustaw Adolfa w akcji

28.04.2013

Trwa zbiórka ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa. Wpłacanie przez wiernych Kościoła ewangelickiego środków finansowych na tzw. "bratnią pomoc" odbywa się już od 150 lat i stało się jednym z tradycyjnych zwyczajów praktycznej pobożności.


Trwa zbiórka na Bratnią Pomoc

Zbiórka ofiar na Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa w Polsce trwa od Świąt Wielkanocy do Świąt Zesłania Ducha Świętego.
 
W roku 2012 wierni zebrali prawie ćwierć miliona złotych. Zebrane fundusze wspomogły Ewangelicki Dom Opieki Emaus w Dzięgielowie, budowę nowego centrum parafialnego w Drogomyślu, prace remontowe w parafiach Pasym, Sorkwity, Wieszczęta, Wisła-Głębce, Piotrków Trybunalski, Radom, Czerwionka, Laryszów, Lasowice, Lubienia, Mysłowice, Pokój, Wołczyn, Zabrze i św. Krzysztofa we Wrocławiu.  Ofiara konfirmantów została przeznaczona na remont ośrodka wypoczynkowego parafii w Jeleniej Górze Cieplicach.
 
Geneza akcji sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 r.
 
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.
 
W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.
 
Prezesem Bratniej Pomocy im. Gustaw Adolfa w Polsce jest ks. Tadeusz Makula, proboszcz parafii w Żorach.

 

Jubileuszowy (150.) Zjazd BPGA odbędzie się w Bielsku-Białej 30 maja br. Zjazd delegatów rozpocznie się o godz. 8.30, nabożeństwo o godz. 11.30.