english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Trzydzieści lat temu

Losy pierwszej ewangelickiej księgarni w Cieszynie

04.06.2013

W miejscu, gdzie był świetnie prosperujący sklep monopolowy, 4 czerwca 1983 roku w Cieszynie przy ul. Wyższa Brama 29, otwarto unikalną księgarnię biblijną LOGOS, w pięćsetną rocznicę urodzin reformatora Kościoła Marcina Lutra. Było to wydarzenie niezwykłe. 


Trzydzieści lat temu

Trwał jeszcze stan wojenny, intensywnie przeciwdziałano wszelkim inicjatywom niezgodnym z obowiązującą ideologią marksistowską, a przy jednej z głównych ulic miasta zaczął funkcjonować sklep, w którym można było zaopatrzyć się w Pismo Święte i literaturę chrześcijańską Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Co więcej, księgarnia prowadziła także wysyłkę pocztową. Tysiące Biblii i książek chrześcijańskich, w tym wiele książek dla dzieci i młodzieży, trafiało każdego miesiąca do miejscowości w całej Polsce, a także było przemycanych do Czechosłowacji.

 

Obecnie w tym samym miejscu działa chrześcijańska księgarnia WARTO, kontynuatorka działań LOGOSU (wcześniej przez kilka lat funkcjonowała też jako SŁOWO). Nieodmiennie księgarnia oferuje Pismo Święte, literaturę chrześcijańską, jest także miejscem, w którym można porozmawiać, uzyskać poradę, odpocząć, poczytać i posłuchać wartościowej muzyki. Ma ona też swoją internetową stronę www.warto.com.pl.

 

W „Logosie” istniał kącik do prowadzenia rozmów duszpasterskich oraz funkcjonował telefon zaufania. Od kilku lat w księgarni „Warto” działa również Punkt Poradnictwa, jest on pierwszym tego typu otwartym miejscem w Polsce związanym z ruchem poradniczym i duszpasterskim prowadzonym przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, a zarządzanym, tak jak cała księgarnia, przez Centrum Misji i Ewangelizacji tego Kościoła. W punkcie tym można się umówić na spotkanie z duszpasterzem, superwizorem czy mediatorem sądowym.

 

Pierwszy slogan reklamowy księgarni brzmiał: „Biblia – Twoją Księgą, Logos Twoją księgarnią”. Niewiele poza nazwą, wystrojem wnętrza i ilością literatury, zmieniło się od tych trzydziestu lat, bo zarówno wtedy, jak i teraz wśród pracowników i opiekunów księgarni istnieje przekonanie, że „na początku było Słowo” i od niego wszystko się zaczęło. Dlatego warto zajrzeć na Wyższą Bramę do Cieszyna!
 

cme