english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tu chodzi o miłość

Zapraszamy na Tygodnie Ewangelizacyjne.

22.06.2012

Włączamy radio – około 70% piosenek mówi o miłości. W filmach, jeśli nie jest ona głównym wątkiem, to przynajmniej w tle pojawia się prawie zawsze. Seriale, książki, wiersze, całe blogi poświęcone są miłości. Większość z nas potrafi powiedzieć „kocham cię” w przynajmniej trzech językach. I wypowiadamy te słowa często, bo przecież wielu z nas: kocha dobre jedzenie, kocha tę piosenkę, tego aktora, taką pogodę, weekend, swoje nowe spodnie, w których wygląda się jak po diecie... Po co więc jeszcze organizować Tygodnie Ewangelizacyjne pod hasłem „Tu chodzi o miłość”? I o jaką miłość chodzi?


Tu chodzi o miłość

– Oczywiście chodzi o miłość Pana Boga do człowieka, bo to podstawa. Ale też o naszą wzajemną relację, bo bez niej trudno żyć – tłumaczy Paweł Gumpert, koordynator kampanii ewangelizacyjnych Centrum Misjii Ewangelizacji.

 – Każdy człowiek potrzebuje miłości, zarówno duchowej, pochodzącej od Boga, jak i ludzkiej. Biega i szuka: czy ktoś mnie kocha lub pokocha, zaakceptuje, doceni? – dzieli się swoją refleksją Anna Olek, która w Dzięgielowie poprowadzi ewangelizacje dla młodszych dzieci.

Z drugiej strony, o miłości już tyle się mówiło i mówi, czy można jeszcze coś nowego i odkrywczego dodać? Czy to nie jest już nudny temat?

– Świat promuje miłość, a jednak bardzo często zatraca się jej sens – zauważa Dorota Fenger, mówca ewangelizacji dla starszych dzieci podczas Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. – Dla mnie prawdziwa miłość to przede wszystkim ta Boża, którą odczuwam poprzez Jego obecność, troskę, wsparcie. W podobny sposób objawia się miłość między ludźmi. Człowiekowi, który nie zaznał miłości, bardzo trudno jest kochać,a przecież Bóg wszystkich kocha tak samo, tylko czy my przyjmujemy tę miłość?

Tegoroczne Tygodnie Ewangelizacyjne, które odbędą się w Dzięgielowie, Zelowie i Mrągowie, łączy to samo hasło. Każdy z nich jest jednak inny, z innymi prowadzącymi, oryginalnym programem i niepowtarzalną atmosferą.

Dzięgielów, który jest największą ewangelizacją namiotową w tej części Europy, charakteryzuje szeroki wachlarz tematyczny. W programie mamy kilka równolegle odbywających się wykładów biblijnych, popołudnia poświęcone na seminaria i warsztaty, dotykające zarówno problemów duchowych, jak i wszystkich innych sfer życia. W tym roku poruszony zostanie między innymi problem ekologii w życiu chrześcijanina. Natomiast głównym mówcą będzie Doris Schulte z Kanady, która podczas spotkań ewangelizacyjnych poruszy takie tematy jak: życie niespełnionymi marzeniami, odbijanie się od dna, wartość rodziny, bycie autentycznym.

W tym samym czasie odbywać się będą spotkania ewangelizacyjne dla dzieci.
– Moim celem jest wskazywanie dzieciom na Bożą miłość, a konkretnie na postać Jezusa, i zachęcanie ich do związania swojego życia z Nim – zarówno przez historie biblijne, jak i przez inne opowiadania – mówi Anna Olek. Dorota Fenger, studentka teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, nauczycielka szkółek niedzielnych i chrześcijański klaun z dziewięcioletnim stażem, tak określa swoją rolę: – Chciałabym zachęcić dzieci do przyjęcia Jego miłości, aby jak pryzmaty otrzymaną miłość umiały okazywać innym ludziom.
Jak ewangeliści planują dotrzeć do najmłodszych uczestników Tygodnia?
– Przez wzbudzanie ich naturalnej ciekawości, proponując interesujący sposób przekazu oraz metody aktywizujące, dzięki którym nie znudzą się, a spotkanie stanie się dla nich ciekawym przeżyciem – tłumaczy A. Olek, z zawodu pedagog.

Ważnym punktem dzięgielowskiego Tygodnia będą wieczorne koncerty z przesłaniem.
– Chciałabym podczas koncertów oddać Bogu chwałę, ale też by ludzie mogli poprzez muzykę i przesłanie wziąć do swojego życia wdzięczność, radość, miłość do Boga i człowieka – zdradza Mariola Fenger, pracownik Duszpasterstwa Dorosłych CME i jeden z mówców podczas koncertów.

W porównaniu do Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie, Zelów i Mrągowo są spotkaniami bardziej kameralnymi, nastawionymi także na wakacyjny wypoczynek uczestników. Rewelacyjne miejsca, by spędzić tam swój urlop. Czego możemy się spodziewać?
– Stawiam sobie jasne cele, aby podczas naszych spotkań Duch Święty doprowadził do osobistej relacji z Bogiem tego słuchacza, który nie zaznał Bożej miłości, by skłonił go do przemyślenia swojej drogi życia, zaś wierzących do ugruntowania swojej wiary, a także do nowych wyzwań duchowych i służby w Kościele. Boża Miłość jest jedyną alternatywą dla człowieka i całego świata – mówi ks. Marek Londzin, proboszcz parafii z Dzięgielowa, który poprowadzi ewangelizacje w Zelowie.

Tegorocznym ewangelistą w Mrągowie będzie ks. Karol Macura.
– Chciałbym pobudzić swoich słuchaczy do refleksji nad stanem świata i kondycją współczesnego człowieka. Liczę, że znajdą oni w zwiastowaniu impuls do pozytywnych decyzji lub do odnowienia osobistego przymierza z Bogiem – opowiada proboszcz parafii w Drogomyślu. Ks. Macura pojawi się na mrągowskiej ziemi po 27 latach. – W czasie moich studiów teologicznych zostałem zaproszony do udziału w ewangelizacji organizowanej wówczas przez mrągowską parafię. Podczas tegorocznego Tygodnia Ewangelizacyjnego mam nadzieję na przeżycie przez wszystkich dobrego, błogosławionego czasu dającego nowe tchnienie w duchowe życie.

Czy warto zastanowić się nad wykorzystaniem swojego urlopu na uczestnictwo w tegorocznych Tygodniach Ewangelizacyjnych?
– Przez ponad dwadzieścia lat jestem zaangażowany w organizację Tygodnia w Dzięgielowie i przyjeżdżający tu ludzie zawsze znajdowali inspirację i zachętę. Ufam, że tegoroczny Tydzień Ewangelizacyjny też taki będzie, w sferze duchowego, ale i społecznego życia – mówi Paweł Gumpert.

Do odwiedzenia Zelowa zaprasza ks. Londzin: – Naprawdę warto, bo to piękne małe miasteczko w centrum Polski z długą historią i tradycją Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. A Tydzień w Zelowie to kameralne grono uczestników, a więc możliwość nawiązania bliższych relacji, dyskusji o tym, co ważne i mniej ważne, ciekawy program.
Do przyjazdu do Mrągowa serdeczne zachęca ks. Macura: – Liczę na to, że udział w mrągowskim Tygodniu pozwoli uczestnikom na unikalne połączenie elementów duchowego wzrostu, jak i dobrze pojętej rekreacji, z rowerem lub kajakiem w tle. Słowem „tu chodzi o ludzi, jeziora i o miłość”!

Tegoroczne Tygodnie Ewangelizacyjne odbędą się: w Dzięgielowie 7–15 lipca, Zelowie 22–29 lipca, Mrągowie 19–26 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji oraz zgłoszenia można znaleźć na stronie www.te.cme.org.pl.

Anna Jaroszewska