english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

TVP w leśnym kościele

Kolejne nabożeństwo na Bukowej

06.09.2016

W słoneczne sierpniowe przedpołudnie leśny kościół przy kamieniu „na Bukowej” znów zapełnił się wiernymi. Ewangelicy po raz kolejny wspominali dawne dzieje.


TVP w leśnym kościele

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle w ostatnią niedzielę sierpnia przygotowała tradycyjne nabożeństwo w leśnym kościele „na Bukowej”. To jedno z miejsc, w którym w czasach prześladowania odbywały się potajemne nabożeństwa ewangelickie.   

 
W tym roku kazanie wygłosił bp Janusz Jagucki, emerytowany biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, któremu w liturgii towarzyszył ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz wiślańskiej parafii. Nabożeństwo ubogaciła gra Misyjnej Orkiestry Dętej i śpiew chóru parafialnego pod dyrekcją Rudolfa Kędziora.  
 
Wiernym zgromadzonym w leśnym kościele towarzyszyła kamera TVP 3 Katowice, która kręciła materiał potrzebny do kolejnego odcinka programu „Sola Scriptura”.   
 
Historia leśnego kościoła  
 
W latach 1654-1782 nabożeństwa protestanckie odprawiane były potajemnie w lasach. Jednym z takich miejsc jest zbocze góry Bukowej (713m n.p.m.), gdzie na leśnej polanie ustawione są drewniane ławki i kamienny ołtarz z wyrytym krzyżem i kielichem, na którym widnieją daty 1654 i 1782. To w tym miejscu spotykali się ewangelicy, żeby wspólnie wyznawać swoją wiarę.  
 
13 października 1781 r. cesarz Józef II wydał Patent Tolerancyjny zezwalający ewangelikom odprawiać nabożeństwa, budować domy modlitw oraz szkoły. Budowle nie mogły mieć wież oraz wejść od strony ulicy.  
 
Źródło: wisla.luteranie.pl