english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Rozpoczęły się wspólne nabożeństwa w całej Polsce

17.01.2017

16 stycznia 2017 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa związana z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. 


Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W konferencji wzięli udział: bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu; bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej; ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu oraz ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej. Konferencję prowadził ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
 
O Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, ruchu ekumenicznym i zaangażowaniu Kościoła Rzymskokatolickiego w ekumenizm mówił bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu.
– Ekumenizm przeszedł drogę od eklezjocentryzmu do chrystocentryzmu – powiedział. Tłumaczył, że w ostatnim czasie nastąpiło między Kościołami zbliżenie na płaszczyźnie wiary, natomiast pojawiły się różnice w zakresie etyki. – Kiedyś było odwrotnie – zauważył rzymskokatolicki hierarcha.
Mówiąc o ekumenizmie w Polsce przypomniał dokumenty dialogu ekumenicznego, takie jak deklaracja o chrzcie, apel o ochronę stworzenia czy przesłanie w sprawie uchodźców. Podkreślił też, że nie zawsze jest idealnie.
– Są osoby, które obarczają ekumenizm winą za kryzys Kościoła, uważają go za herezję. Tymczasem to właśnie potępienie ekumenizmu jest herezją – przekonywał bp Nitkiewicz.
Zwrócił uwagę, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan nie powinien być jedyną aktywnością ekumeniczną w roku.
– Z Tygodniem Modlitw jest czasem jak z choinką na Boże Narodzenie. Wyciągamy ją raz w roku i ubieramy, żeby ładnie wyglądała. A przez cały rok się kurzy. Musimy mówić o ekumenizmie na katechezie – podkreślił.
Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej przypomniał, ekumenizm zaczął się od ruchów misyjnych. Powiedział, że celem działania PRE jest rozmowa, dialog. Mówił też o byciu mniejszością w Polsce.
– Jako mniejszości religijne jesteśmy wyczuleni na właściwe traktowanie mniejszości. Dziś atakuje się poprawność polityczną, bo nas ogranicza. Ale tak naprawdę poprawność polityczna wyznacza postawy i zachowania, które uważamy za właściwe – podkreślił prezes PRE.
Mówił również o przypadającym w tym roku jubileuszu 500 lat reformacji i związanych z nim obchodach.
– Dziękuję prymasowi Wojciechowi Polakowi za udział w inaugurującym te obchody nabożeństwie w Cieszynie. Dziękuję też sejmikom województw śląskiego i warmińsko-mazurskiego za ogłoszenie tego roku rokiem reformacji – powiedział bp Samiec.
Ks. Sławomir Pawłowski z Kościoła Rzymskokatolickiego opowiadał o materiałach na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas tygodnia w 2017 r. rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z 2. Listu do Koryntian 5,14–20. Materiały przygotowali  chrześcijanie z Niemiec, gdzie rozpoczęła się szesnastowieczna reformacja. Ks. Pawłowski zwrócił uwagę na motyw burzenia murów, który pojawia się w tegorocznym programie. Z kolei dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza mówił o programie tegorocznego Tygodnia Modlitw.
 
Podczas konferencji prasowej pytano o wzrost nastrojów ksenofobicznych w Polsce.
– Nasze środowiska mniejszościowe są bardzo zaniepokojone tym zjawiskiem w Polsce i Europie. Osoby, które zajmują ważne stanowiska w państwie, muszą bardzo ważyć słowa –
powiedział bp Jerzy Samiec i podkreślił, że każdy człowiek jest stworzeniem bożym i należy mu się szacunek i godność. Z prezesem PRE zgodził się bp Krzysztof Nitkiewicz.
– Nie tylko politycy, ale i my, duchowni, musimy uważać na to, co mówimy, bo czasem te wypowiedzi idą po krawędzi – zauważył katolicki biskup.
Materiały dotyczące Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan dostępne są na stronie Polskiej Rady Ekumenicznej.
 
Transmisje z konferencji można obejrzeć na fanpagu portalu ekumenizm.pl
 
źródło: PRE