english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Uczcić pamięć

Ekumeniczna modlitwa w katedrze polowej w Warszawie

19.11.2015

W niedzielę 15 listopada, w warszawskiej katedrze polowej odbyła sie modlitwa ekumeniczna, podczas której wspominano polskich i niemieckich żołnierzach I i II wojny światowej, ofiary cywilnych konfliktów zbrojnych oraz poległych podczas misji pokojowych. W zawiązku z zamachem terrorystycznym w Paryżu wspomniano również ofiary i modlono się o ich rodziny.


Ekumeniczna modlitwa związana była z obchodzonym w Niemczech Dniem Żałoby Narodowej (Volkstrauertag). Tradycja „Dnia Żałoby Narodowej“ powstała w roku 1919 na wniosek Krajowego Stowarzyszenia Opieki nad grobami wojennymi, (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge) ze strony republiki bawarskiej, aby upamiętnić poległych w I wojnie światowej. Po II wojnie światowej powrócono do obchodzenia tego święta podkreślając. że jest to dzień pamięci, a także przypomnienie o pojednaniu, zrozumieniu i pokoju. Głównym Hasłem jest: „Pojednanie nad grobami - praca na rzecz pokoju”.
 
 
Modlitwę poprowadzili: kapelan Ordynariatu Polowego ks. ppłk Władysław Kozicki, proboszcz katedry polowej i Przemysław Florjanowicz-Błachut, kawaler ewangelickiego Zakonu Joannitów.
Przed rozpoczęciem uroczystości żołnierze Wojska Polskiego i Bundeswehry umieścili przed ołtarzem wieńce w barwach narodowych.
 
 
Modlitwę poprowadzono w dwóch językach: polskim i niemieckim. Przemawiał również ambasador Niemiec, Rolf Nikel, który nawiązał do wydarzeń w Paryżu i poprosił zebranych o uczczenie ofiar zamachów minutą ciszy. Przypomniał żołnierzy, którzy oddali życie na frontach wojen światowych, wymienił także ofiary zbrodni niemieckich popełnionych w naszym kraju, m. in. więźniów obozów zagłady, uczestników krwawo stłumionych Powstania w Gettcie i Powstania Warszawskiego. Wspomniał, że miał zaszczyt odznaczyć dwudziestu polskich weteranów Powstania Warszawskiego Federalnym Krzyżem Zasługi. Powiedział, że „po wszystkich okrucieństwach doznanych ze strony pogardzającego człowiekiem reżimu, wyciągnęli oni do nas rękę w geście pojednania. Trudno ten gest przecenić”. Przyznał, że jego naród ze wstydem wraca do zbrodni popełnionych na Polakach przez Niemców oraz w imieniu Niemiec. 
 
 
Ambasador nawiązał do dzisiejszej europejskiej rzeczywistości , podkreślając, że „pokojowa i zjednoczona Europa nie jest oczywistością. Musimy o nią dbać, pielęgnować i chronić, a tam, gdzie pojawiają się pod tym względem jakieś niedobory - przeciwdziałać im. W obliczu zewnętrznych wyzwań musimy ramię w ramię bronić naszych wspólnych wartości i pokoju. Musimy walczyć z terroryzmem. 
 
 
Rolf Nikel stwierdził, że zjednoczona Europa powinna stawiać „na siłę prawa, zamiast na prawo silniejszego”, „stać na straży praw człowieka i szukać uczciwego kompromisu godzącego różne interesy”. „Potrzebujemy tolerancji i musimy odrzucać każdy przejaw dyskryminacji. Składamy dzisiaj hołd pamięci wszystkich ofiar wojen i tyranii. Nie możemy przywrócić życia umarłym, możemy im jednak obiecać, że dołożymy starań, by stać na straży życia naszych narodów w warunkach pokoju i wolności - w oparciu o nasze wspólne wartości. Część pamięci zmarłych - ku przestrodze dla żyjących. Tak nam dopomóż Bóg”.
 
 
W nabożeństwie uczestniczyli Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pierre Buhler, ambasador Republiki Francuskiej w Polsce, Krzysztof Sikora, radca generalny MON, gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa, przedstawiciele i personel ambasad akredytowanych w Polsce, żołnierze stołecznego garnizonu oraz uczniowie szkoły noszącej imię Willy’ego Brandta, którzy wystąpili z apelem o pokój oraz mieszkańcy Warszawy.
 
 
Organizatorem uroczystości była Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.
 
 
źródło: www.ekai.pl