english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Uczmy chrześcijaństwa dnia codziennego

Autorzy Zwiastuna Ewangelickiego o wychowaniu i wolności

19.09.2020

U progu nowego roku szkolnego najnowszy „Zwiastun Ewangelicki” 18/2020 podejmuje kwestie związane z chrześcijańskim wychowaniem. 


Uczmy chrześcijaństwa dnia codziennego

Bez dostępu do Słowa Bożego nie może być mowy o rozwoju naszej wiary. Ta uwaga dotyczy dzieci, ale i dorosłych, każdego człowieka, nawet sędziwego – pisze diakon Małgorzata Gaś. Do tego odnosi się również ks. Marek Twardzik. Duchowe ukształtowanie dziecka, to jakie będą jego Wartości, normy, ideały zależy również od rodziców – przypomina bp Adrian Korczago. Z kolei Henryk Dominik dodaje: Uczmy młodzież racjonalnego, praktycznego chrześcijaństwa codziennego dnia. Także jako dorośli uczymy się – przez całe życie. Wszystko, co nas w życiu spotyka, ma sens, chociaż czasem ukryty – pisze rozważająca Słowo Boże diakon Katarzyna Rudkowska.

Rok wolności chrześcijańskiej również obecny jest na łamach. Bp Marian Niemiec zachęca do przeczytania traktatu o wolności Marcina Lutra z 1520 roku, a bp Marcin Hintz opisuje etyczne rozterki związane z osobistą wolnością i jednoczesną podległością pod wojskowe rozkazy: Człowiek nie jest zwolniony z odpowiedzialności za swoje czyny, gdy wykonuje rozkazy przełożonych. Natomiast ks. Łukasz Gaś zastanawia się, czy jesteśmy zmęczeni wolnością i dlaczego.

Powraca też tematyka troski o Boży świat. Poszanowanie dla każdego życia powinno cechować chrześcijan, ponieważ wykorzystywanie ożywionego świata dla swoich doraźnych korzyści jest niezgodne z wolą Stwórcy – pisze ks. Jana Badura a ks. Jerzy Gansel dodaje, że powierzona człowiekowi opieka nad stworzeniem to wyróżnienie, ale i odpowiedzialność.

W rubryce Zbliżenia ks. Marek Bożek opisuje wędrowanie po Beskidach w ramach akcji #500uśmiechów, czyli zbierania funduszy na projekt Prezent pod choinkę dla niezamożnych dzieci. Ponadto kolejna porcja zdjęć tegorocznych konfirmantów oraz informacje o letnich wydarzeniach w naszym Kościele.

Zapraszamy do lektury w tradycyjnej formie i na stronie www.zwiastun.pl oraz do prenumeraty. Wydanie papierowe w parafiach można zaprenumerować od dowolnego miesiąca. 

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki