english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Upamiętnienie cmentarza w Białymstoku

Uchwała radnych w sprawie ewangelickiego cmentarza

26.03.2018

Dawny ewangelicki cmentarz na Rynku Siennym w centrum Białegostoku będzie upamiętniony - rada miasta 26 marca przyjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Stanie tam m.in. artystyczna instalacja i tablica informująca o historii nekropolii z XVIII wieku.


Upamiętnienie cmentarza w Białymstoku

"Realizacja upamiętnienia wraz z zagospodarowaniem terenu Siennego Rynku przywróci godny, a zarazem reprezentacyjny charakter temu miejscu" - zapisali radni w uchwale, którą przyjęli bez dyskusji. Obecnie, na zlecenie miasta opracowywana jest dokumentacja projektowa (przetarg rozstrzygnięto jesienią ub. roku).
 
Cmentarz ewangelicki w tym miejscu Białegostoku powstał w XVIII w. (najprawdopodobniej w 1794 roku). Odkryto go podczas robót drogowych w 2010 r., wtedy na Rynku Siennym i ul. Młynowej natrafiono na pierwsze fragmenty ludzkich kości. W trakcie prac archeologicznych odkryto blisko 400 grobów, a szczątki pochowano na cmentarzu ewangelickim, położonym w innej części miasta.

Historycy przypuszczają, że cmentarz powstał, kiedy Jan Klemens Branicki sprowadził do Białegostoku kilkuset Niemców. Druga fala napływu ewangelików do miasta, to okres po powstaniu listopadowym. Szacuje się, że na początku XX wieku żyło ich w Białymstoku ok. 5 tys.

W latach 80. XIX wieku okazało się, iż cmentarz na Rynku Siennym jest za mały, aby chować tam większą liczbę wiernych. Wtedy go zlikwidowano, a w tym miejscu otwarto targowisko. Po decyzji miasta, w 2015 r. na Siennym Rynku przestał funkcjonować parking i podjęto decyzję o upamiętnieniu cmentarza.

Na terenie dawnej ewangelickiej nekropolii ma powstać zielony skwer z ławeczkami i alejkami spacerowymi na planie krzyża. Stanie tam artystyczna instalacja z płaskorzeźbami, która będzie pełnić funkcję sarkofagu, krypty szczątków (planowana jest ich ekshumacja w tym miejscu). Pojawi się też tablica informacyjna o historii tego miejsca.

Prace sfinansuje miasto Białystok; samorząd będzie też realizował obowiązek opieki nad miejscem.

źrodła: 
dzieje.pl
portalsamorzadowy.pl
wizualizacja: UM Białystok