english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Urmas Viilma arcybiskupem Estonii

Nowy zwierzchnik estońskich luteran

07.02.2015

3 lutego br. w tallińskiej katedrze Najświętszej Marii Panny ks. Urmas Viilma został konsekrowany na biskupa i wprowadzony w urząd arcybiskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Estonii. 41-letni duchowny zastąpił dotychczasowego zwierzchnika, abpa Andresa Põdera, który osiągnął wiek emerytalny i przeszedł w stan spoczynku. 


Urmas Viilma arcybiskupem Estonii

Urmas Viilma był poprzednio proboszczem parafii katedralnej w Tallinie oraz kanclerzem Konsystorza. W 1993 roku został diakonem, a w 1998 księdzem estońskiego Kościoła luterańskiego. Przez lata pracował jako duszpasterz i katecheta w różnych szkołach państwowych.

 

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz Kościołów luterańskich z różnych stron świata, w tym m.in. prezydent Światowej Federacji Luterańskiej bp Munib Younan, bp Michael Bünker z Austrii, reprezentujący Wspólnotę Ewangelickich Kościołów w Europie, abp Antje Jackelen, prymas Kościoła Szwecji oraz bp Helga Haugland Byfuglien z Kościoła Norwegii.

 

W uroczystościach wzięli również udział goście ekumeniczni z Kościoła Anglii, który jest w pełnej Komunii z estońskim Kościołem luterańskim, Kościoła prawosławnego, staroobrzędowego, rzymskokatolickiego i metodystycznego.

 

Z nowym abp. Viilmą i bp. Younanem spotkał się prezydent Republiki Estonii Toomas Hendrik.

 

Do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Estonii należy ok. 180 tys. wiernych. Ok. 9 tys. estońskich luteran należy do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Zagranicą funkcjonującego głównie w Ameryce Płn.

 

Abp Urmas Viilma jest żonaty i ma córkę.

  

www.luter2107.pl 

Zdjęcia i video z uroczystości