english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Urokliwy kościół w Ogrodzonej ma 10 lat

Przepięknie położony, jeden z najmłodszych kościołów ewangelickich obchodził swoje 10-lecie

12.09.2016

W Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim w dziękczynnym nabożeństwie brał udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.


Urokliwy kościół w Ogrodzonej ma 10 lat

W jubileuszu wzięli udział duchowni i licznie zgromadzeni wierni z Ogrodzonej i okolicznych miejscowości. Obecnych było blisko 250 osób. Orkiestra Misyjna oraz Chór Wyższobramski z Cieszyna uświetniły nabożeństwo muzyką i śpiewem. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec. Jubileusz 10 - lecia poświęcenia kościoła świętowano w niedzielę 4 września 2016 roku.

Kościół w Ogrodzonej to filiał parafii cieszyńskiej. Należą do niego ewangelicy z Ogrodzonej, z Łączki i częściowo z Kostkowic. Ze względu na bliskość Skoczowa, raz w miesiącu nabożeństwa prowadzą duchowni skoczowscy.

W miejscowości żyje około 80 ewangelików, co stanowi 10% mieszkańców wsi. W kościele odbywają się regularnie szkółki niedzielne, Tygodnie Dobrej Nowiny dla dzieci czy różnego rodzaju spotkania parafialne.

Duszpasterzem miejscowych ewangelików jest ks. Łukasz Gaś.

Historia kościoła ma swój początek w 1873 roku, kiedy to gospodarz Jan Broda przekazał parcelę pod cmentarz ewangelicki. Trzy lata później przystąpiono do prac związanych z budową kaplicy cmentarnej, która z biegiem lat była rozbudowywana. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w latach siedemdziesiątych. Ówczesna kaplica służyła mieszkańcom Ogrodzonej przez ponad 30 lat, aż do momentu podjęcia decyzji w 2005 roku o budowie nowego kościoła filialnego.

Po szesnastu miesiącach,  3 września 2006 roku, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej bp Paweł Anweiler dokonał aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła.

Nowo powstała świątynia była ostatnią zaprojektowaną przez inż. Karola Gasia. Miejscowy artysta Andrzej Klimowski podarował kościołowi prawie dwu metrową rzeźbę Chrystusa na krzyżu, która zdobi centralnie ołtarz kościoła. W podziemiach znajdują się pomieszczenia parafialne: sala zborowa, kuchnia i zaplecze sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kościół w Ogrodzonej należy do najpiękniejszych świątyń ewangelickich zbudowanych w ostatnich latach.   

foto: galeria fotografii

źródło: bik.luteranie.pl