english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

W duchu jedności

Christophorus 2018

27.08.2018

W dniach 20-25 sierpnia 2018r. w ośrodku rekolekcyjnym Księży Pallotynów w Otwocku odbyło się Ekumeniczne Spotkanie Wspólnot  Christophorus. 


W duchu jedności

Przyjechało około 30 osób z Niemiec, Anglii, Austrii, Białorusi, Litwy i Polski. Pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni” (Mt5,7) -  miłosierdzie rozpatrywano w wielorakich odsłonach.

Konferencja miała charakter rekolekcyjny;  prócz pracy z Biblią, codziennych nabożeństw z Komunią Świętą, wykłady wygłosili:  ks. Daniel - benedyktyn z Lubinia – na temat: „Miłosierdzie darowane przez Boga”; Siostra Kathrin Susanne – z ewangelickiej Wspólnoty Schwanberg – na temat: „Jak w naszych wspólnotach żyjemy miłosierdziem”; ks.Sławomir Pawłowski – pallotyn, dr habilitowany, pracownik naukowy KUL i dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL – na temat: „Otwarcie się na drugiego człowieka jako droga przeżywania miłosierdzia”.

Dwa wieczory określiły dwa nadzwyczajne spotkania: jedno z redaktorem naczelnym „Więzi”, chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Zbigniewem Nosowskim; drugie – z dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej w RP, ks. dr Grzegorzem Giemzą. Zwiedzenie kirkutu w Anielinie, pielgrzymi spacer w milczeniu przez okoliczny rezerwat przyrody z przerwami na modlitwę – stanowiło uzupełnienie przekazanej wiedzy. Uczestnicy spotkania w jedynym, wolnym od zajęć dniu zwiedzili starówkę warszawską.

W ewangelickim kościele Trójcy Świętej, gdzie odbyła się modlitwa południowa, zostali zaznajomieni z historią warszawskiej świątyni przez jej proboszcza, ks.Piotra Gasia.  Tego samego dnia popołudniu przeżywali błogosławiony czas w Laskach, znanych z prowadzonego przez Siostry Franciszkanki  Ośrodka dla Ociemniałych, i z tego, co nazywają swoją kolebką, bowiem w latach 70-tych w Laskach rozpoczęły się spotkania grupy Christophorus.  
 
W konferencji Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentowała diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk, która uczestniczy w spotkaniach od 2006 r., a od 2012 r. została zaproszona do pracy w ścisłym komitecie organizacyjnym Christophorus. Ideą przewodnią działającej od 1975r. sieci ekumenicznej jest budowanie mostów we wspólnotach konsekrowanych na płaszczyznach wyznaniowej i narodowej. Następne spotkanie jest planowane na 2020 r. w którejś ze wspólnot ewangelickich w Niemczech.  
                                                                                                                               
tekst: dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk
zdjęcie: s.Wojciecha Tarnawska