english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

W kościele Magdaleny w Genewie

Związek Luterańskich Kościołów w Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein

21.09.2017

Nasza jedność zawiera się w przesłaniu o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Jesteśmy zbawieni nie dlatego kim jesteśmy albo co robimy, ale dlatego kim jest Bóg i co On czyni – powiedział ks. Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) podczas obchodów 500 lat reformacji zorganizowanych przez Związek Luterańskich Kościołów w Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein.


W kościele Magdaleny w Genewie

10 września br. w kościele Magdaleny w Genewie odbyło się uroczyste nabożeństwo luteran ze Szwajcarii i Liechtensteinu. Federacja obejmuje swoim zasięgiem nie tylko dwa kraje, ale także wiernych pochodzących się z różnych krajów. W tej małej, bo liczącej zaledwie 5 tys. członków rodzinie luterańskiej, modlą się wspólnie ewangelicy ze Szwajcarii, Niemiec, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, a także z Madagaskaru oraz krajów anglojęzycznych. W nabożeństwie wzięli również goście ekumeniczni z Kościoła ewangelicko-reformowanego, rzymskokatolickiego oraz starokatolickiego.

 

Według ks. Junge jubileusz reformacyjny jest okazją do ponownego zgłębienia przesłania, które dotyka duchowej kondycji człowieka. – Nie trzeba żyć w szczególnym czasie lub w szczególnym miejscu, aby przyjąć Dobrą Nowinę Boga, który wybrał ton współczucia, solidarności, sprawiedliwości i pokoju w naszym świecie – mówił kaznodzieja.

 

Związek Ewangelicko-Luterańskich Kościołów w Szwajcarii i w Księstwie Liechtensteinu został założony na początku lat 60. XX wieku przez pięć niezależnych parafii luterańskich. W 1979 roku Związek stał się członkiem ŚFL.

 

Kościół Magdaleny (dawniej kościół św. Magdaleny), w którym odbyło się nabożeństwo reformacyjne, jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Genewie. Fundamenty kościoła sięgają czasów rzymskich, a dzisiejszy kształt świątyni to rezultat odbudowy kościoła po pożarze w XV wieku. Kościół posiada najstarszy dzwon w mieście. W czasach reformacji kościół przebudowany na potrzeby wspólnoty reformowanej – kazania głosili tutaj m.in. Jan Kalwin i Guillaume Farel. Od 1926 r. kościół należy do niemieckojęzycznej parafii reformowanej.

 

Luter2017.pl

foto: LWF/A. Danielsson