english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wakacyjne szkolenie i festiwal dla Bobrka

Pedagodzy ulicy działają w Bytomiu

12.08.2012

 

W Bytomiu-Miechowicach od 16 do 23 lipca odbyło się szkolenie „Wolontariusze dla Bobrka”. Celem szkolenia było przygotowanie ludzi do pracy środowiskowej z dziećmi i młodzieżą na podwórkach bytomskiego Bobrka. W szkoleniu wzięło udział 10 osób z województwa śląskiego (Bytom, Katowice, Cieszyn, Goleszów, Skoczów, Tarnowskie Góry). 


Wakacyjne szkolenie i festiwal dla Bobrka

 

Szkolenie było prowadzone metodą warsztatową i obejmowało następujące zagadnienia:

 

1. Praca z dziećmi i młodzieżą ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb młodych ludzi z dzielnicy Bobrek w Bytomiu.

2. Praca środowiskowa z dziećmi przy udziale alternatywnych narzędzi edukacyjnych.

3. Praca w małej grupie, komunikacja międzyludzka oraz rozwiązywanie konfliktów w grupie.

4. Pedagogika zabawy, pedagogika cyrku oraz arteterapia.

5. Wolontariat w organizacji pozarządowej.

 

Warsztaty prowadzili Monika i Robert Cieślarowie (pedagodzy ulicy), ks. Grzegorz Giemza (dyrektor CME, superwizor i wiceprezes Towarzystwa Poradnictwa i Psychologii Pastoralnej w Polsce), Beata Domaszewicz (animatorka, założycielka Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły” z Radomia oraz Magdalena Wesner (koordynator ds. wolontariatu w CME).

 

Osoby, które ukończyły szkolenie jako wolontariusze zaangażowały się w prowadzenie Festiwalu Zabawy w dzielnicy Bobrek w Bytomiu.

 

Pomysł na szkolenie zrodził się z pilnej potrzeby pozyskania nowych osób, które zechciałyby pomóc pedagogom ulicy w ich regularnej pracy w dzielnicy, jak również podczas specjalnych wydarzeń organizowanych na rzecz dzieci i młodzieży z Bobrka. Zajęcia oferowane przez Grupę Pedagogów Ulicy „UNO” cieszą się dużym zainteresowaniem, niestety pedagodzy nie są w stanie dotrzeć do większej ilości dzieci z uwagi na ograniczenia kadrowe.

 

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach partnerskiego projektu „Szkoła Mobilna” dofinansowanym przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerem projektu jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach.

 

Monika Cieślar
koordynator ds. pedagogiki ulicy GPU „UNO” z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

 

Festiwal Zabawy 

 

Sześciu wolontariuszy i trzech pedagogów ulicy przez cztery dni, 24-27 lipca, bawiło się wraz z grupą około 100 dzieciaków na bytomskim Bobrku. Festiwal rozpoczynał się codziennie o godzinie 14.00 i trwał prawie trzy godziny. Miejscem spotkań był pl. Drzymały. O tej porze wjeżdżał na plac zielony czterokołowy wózek, który po brzegi wypełniony był różnymi atrakcjami. Taki wózek może wjechać na każde podwórko i osoba dorosła czy nawet dziecko, mogą bez kłopotu go ciągnąć.

 

Festiwal miał kilka stref zabaw i był tak różnorodny, że każda grupa wiekowa mogła znaleźć coś dla siebie. Codziennie odbywało się spotkanie zKlaunem-Kruszyną, który tworzył dla dzieci dmuchane zwierzątka i kwiatki z modelinowych balonów oraz bawił się w różne śmieszne gry. Była też strefa, gdzie jedna z wolontariuszek malowała na twarzach i rękach dzieci różne kolorowe zwierzątka, znaki, symbole. Strefa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a kolejka dzieci nigdy się nie kończyła. Zaś w strefie warsztatów każdego dnia odbywały się inne zajęcia: tworzenie papierowych kwiatów, lepienie arcydzieł z masy solnej, produkcja alternatywnych torebek (zposzewek na poduszki), odlewów gipsowych, czy zajęcia malarskie. W strefie szalonej zabawy, królowała kolorowa chusta i tunel animacyjny oraz Gibbon, czyli certyfikowana taśma, którą zawiesza się kilkanaście centymetrów nad ziemią, pomiędzy dwoma drzewami czy słupami. Naciągnięta, tworzy most, po którym można chodzić. Kolorowa chusta i tunel cieszyły się wielkim zainteresowaniem dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Strefa ruchu, to głównie wyjścia zwolontariuszem na boisko i gra w piłkę nożną lub konkurencje drużynowe, takie jak: skakanie wworku, przeciąganie liny. Najciekawszą i najbardziej śmieszną konkurencją, było rozbijanie balonów o ziemię jedną z części ciała. Strefa gier była zaopatrzona w przeróżne gry karciane iplanszowe, które wymagały zręczności, dawały rozrywkę, a także miały walory edukacyjne. Kultowymi grami okazały się: Jungle Speed, Blokus, Tabu, Wygibajtus i Cytadela.

 

Organizatorzy zapewnili także mały poczęstunek, owoc i napój, których ze względu na ciągle rosnącą liczbę adeptów zabawy, czasami brakowało. Pierwszego dnia było około 60 uczestników, a ostatniego dnia uczestników niepełnoletnich było już ponad 120. Wielu dzieciom towarzyszyli także ich rodzice i dziadkowie.

 

Festiwal Zabawy miał na celu aktywizację i integrację rożnych grup wiekowych i podwórkowych oraz wskazanie na alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu przez dzieci w ich własnym środowisku. Drugim celem było sprawdzenie, czy takie narzędzie może być użyteczne w codziennej pracy pedagogów ulicy w okresie letnio-jesiennym. Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” w ramach projektu FIO od sierpnia do października br., na różnych podwórkach i miejscach na Bobrku, będzie prowadzić alternatywną edukację poprzez zabawy igry. A wszystko to dzięki czterokołowemu, kolorowemu wózkowi, który przez te cztery dni stał się ogromną pomocą i atrakcją. 

 

Dziękujemy dzieciom i młodzieży za czas wspólnej zabawy. Wolontariuszom, którzy mieli odwagę zaangażować się w nowe działania i wziąć udział w szkoleniu, a potem bezgranicznie i z pasją oddać się wspólnej kilkugodzinnej zabawie.

 

Dziękujemy także pani Aleksandrze Bubniak, koordynatorce projektu PAL-u i Mirkowi Kurkowi, animatorowi PAL-u za zachętę i wsparcie jakie otrzymujemy od nich w naszej codziennej pracy.

 

Zapraszamy osoby chętne do spróbowania czegoś nowego, do zaangażowania się w nasze działania jako wolontariuszy alternatywnej zabawy. 

 

Do zobaczenia na placach i podwórkach bytomskiego Bobrka!

 

Zorganizowanie „Festiwalu zabawy” było możliwe dzięki finansowemu wsparciu: Gminy Bytom, Programie Obywatelskiego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji Wspólna Droga-United Way Polska i Światowej Federacji Luterańskiej.

 

Robert Cieślar

pedagog ulicy w GPU „UNO” z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP