english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wang i Święty Grób w Wiśle

Otwarcie mobilnej wystawy

13.07.2013

Mobilna wystawa o kościele Wang, Karkonoszach, Świętym Grobie w Görlitz oraz kościołach Pokoju po raz pierwszy stanęła na Śląsku Cieszyńskim w Wiśle Centrum.


Wang i Święty Grób w Wiśle

Dnia 19 czerwca 2013 r. została otwarta w Wiśle Centrum tuż przy kościele ewangelicko-augsburskim mobilna wystawa.

 
W uroczystości otwarcia wzięła udział Lidia Forias, wiceburmistrz Wisły oraz wiceburmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński. Gości powitał ks. prob. Waldemar Szajthauer, który osobiście włączył się w postawienie tablic. Delegację z Karpacza reprezentował członek Rady Parafialnej Horst Müller oraz pastorostwo Bogusława i ks. Edwin Pech.

 

W tym roku odbędzie w Wiśle, w sierpniu, jubileuszowy 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Urząd Miasta spodziewa się tysięcy turystów, a ponieważ wystawa znajduje w samych centrum, więc wiele osób będzie mogło ją zobaczyć. A warto, bo piękne fotografie wykonane przez Zbigniewa Kulika z Karpacza, cieszą oko, a tekst napisany w języku polskim, angielskim i niemieckim, zawiera najważniejsze informacje o historii drewnianego kościoła sprowadzonego z Norwegii oraz o życiu miejscowej parafii ewangelickiej, a także o walorach Karkonoszy. Wybierając się w te rejony można po drodze obejrzeć drewniane kościoły Pokoju wpisane na listę UNESCO w Jaworze i Świdnicy.

 
Wystawa ta została przygotowana w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013 „Wędrowanie bez granic – wzrost atrakcyjności i dostępności obiektów turystycznych stanowiących element międzynarodowej trasy Via Sacra”. Projekt ten realizowany jest w partnerstwie z instytucją Evangelische Kulturstiftung Görlitz.

 
Wystawa została także wzbogacona o prezentacje możliwości zakwaterowania w Karpaczu oraz w innych regionach naszego kraju za pomocą plansz przedstawiających hotele Gołębiewski.

 

W Wiśle tablice będą stały do 25 sierpnia, a następnie będą pokazywane w Cieszynie aż do września. Na wiosnę 2014 pragniemy wystawę przemieścić do Ustronia i innych miejscowości Śląska Cieszyńskiego.

 
Foto: Szymon Brodacki i inni