english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wang w Vang

Delegacja parafii z Karpacza z wizytą w Vang

03.06.2015
Delegacja parafii Wang z Karpacza wzięła udział w jubileuszu 175–lecia kościoła w Vang.

Wang w Vang


Parafia ewangelicka w norweskim Vang obchodziła dnia 24.05.2015 r. jubileusz poświecenia kościoła, który został postawiony obok miejsca, gdzie do roku 1841 stał drewniany kościół Wang, przewieziony do Karpacza w roku 1842 i rekonsekrowany po dwóch latach rekonstrukcji. Nowy kościół jest pokryty białą farbą i jest trochę większy od świątyni Wang. Pozostał w nim ołtarz, ambona i chrzcielnica ze "starego Wangu".


 
W czasie nabożeństwa ks. Edwin Pech przekazał pozdrowienia. Powiedział między innymi:


„Powstanie Kościoła to wielkie święto. Wybudowanie nowego kościoła w Vang to było przed 175 laty wielkie wydarzenie i święto. Parafianie otrzymali nową świątynię. Nie trzeba już było się martwić o ciągłe remonty starego kościoła. Parafianie i duchowni wkroczyli do nowego Domu Bożego i przez te lata cieszyli się z jego funkcji.W odległości 1.680 kilometrów od Vang, w małej, śląskiej górskiej miejscowości Brückenberg (obecnie Karpacz Górny) obchodzono w 1844 r. także radosną uroczystość rekonsekracji drewnianego kościoła. Kościół Górski naszego Zbawiciela Wang. Taką przyjął nazwę - Naszego Zbawiciela.


 


Apostoł Piotr w Jerozolimie w dniu Zesłania Ducha Świętego wskazał na Zbawiciela. Jest nim Jezus Chrystus. Jest on Zbawicielem dla każdego, kto w niego uwierzył. Tutaj w Norwegii i w Karpaczu, w Polsce, dzięki tym Domom Bożym utworzono miejsce dla zwiastowania Słowa Bożego, dla budowania Kościoła Chrześcijańskiego.Wysławiamy Boga w wielu językach i jest on naszym jedynym Zbawicielem. Niechaj Pan Bóg błogosławi Wam i nam, abyśmy byli jego dobrymi świadkami. Życzymy Wam „mocy Ducha Świętego”.


 


Następnie ks. Pech z kuratorem parafii Wang Zbigniewem Kulikiem wręczyli pamiątkowe modele kościoła Wang pastorowi Carlowi Philipowi Weisser oraz burmistrzowi Vang Vidarowi Eltun.


 


Delegacja zwiedziła okoliczne kościoły typy stav (słupowo–szkieletowe) oraz złożyła wizytę w Muzeum Kościołów Stav w Borgund. O powstaniu muzeum i jego roli w popularyzacji kościołów stav opowiedziała Tanna Gjeraker – manager. https://www.facebook.com/borgundstavechurch


 

Foto: E.F.B. Pech