english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Warszowice: Światowy Dzień Modlitwy

Na południu Diecezji Katowickiej

24.03.2014

„Jako ludzie wiary nie chcemy trwać w grzechu, ale pragniemy poprzez modlitwę przemieniać nasze postępowanie. Chcemy być jak „topole nad ruczajami” (Iz 44,4), wyznały Egipcjanki, które przygotowały liturgię Światowego Dnia Modlitwy.


Warszowice: Światowy Dzień Modlitwy

Pod tym hasłem  w pierwszy piątek marca br.  odbyło się spotkanie modlitewne w kościele ewangelickim w Warszowicach.  Zebrały się tam wspólnie koła pań z południowej części Diecezji Katowickiej, a diakon Renata Raszyk przygotowała nabożeństwo i wygłosiła  kazanie, nawiązując do sytuacji i położenia kobiet w Egipcie. Wszystkie uczestniczki brały czynny udział czytając wspólnie stosowne wersety biblijne, śpiewając pieśni i słuchając wypowiedzi Egipcjanek.

 

Egipt, jako kraj pustynny zraszany wodami Nilu, można przyrównać do pustyni naszych grzechów, na której wytryskają  „strumienie wody żywej”, która nas obmywa w Jezusie Chrystusie.

 

Woda, kropla, ruczaj, strumień, potok, rzeka – to słowa, które często przewijały się w cytowanych wersetach  czy modlitwach, gdyż stanowią one przeciwwagę dla spieczonej słońcem ziemi i pustyni. Podobnie jest z „ wypalonym ‘’ naszym życiem, które musi  być zraszane przez wodę żywą, którą  „Ja mu dam’’ – mówi Pan. „Ten nigdy więcej nie będzie pragnął, ale woda, którą mu dam stanie się w nim  źródłem wody wytryskującej  ku życiu wiecznemu’’ (J 4,14).

 

Po nabożeństwie panie z Golasowic, Gołkowic, Jastrzębia–Ruptawy, Pszczyny, Rybnika, Studzionki, Wodzisławia, Warszowic i Żor przeszły do znajdującego się opodal budynku  OSP, w którym przygotowany był posiłek oraz multimedialna prelekcja na temat Egiptu. Jak co roku ten interesujący wykład opracowała Anna Rakowicz – emerytowana nauczycielka i podróżniczka z parafii w Ruptawie.

 

Ponieważ jadłospis Egipcjan składa się głównie z lokalnych warzyw, soczewicy i fasoli, panie z Żor ugotowały posiłek na bazie tej ostatniej. Koła Pań z Żor i Warszowic przygotowywały się do tej uroczystości już od początku stycznia, kiedy to na wspólnym zebraniu organizacyjnym podzieliły się obowiązkami. I tak warszowianki zobowiązały się do przygotowania  wystroju kościoła i sali w strażnicy, a żorzanki podjęły się strony kulinarnej.  Lutowe spotkanie odbyło się na zasadzie „prac ręcznych’’, w czasie których panie wykonały piramidki  z chorągiewkami dla każdej uczestniczki  ŚDM.

 

Spotkania z okazji Światowego Dnia Modlitwy odbywają się od dłuższego już czasu co roku na południu  Diecezji Katowickiej. Początkowo miały one charakter dwustronny Ruptawa – Golasowice, z  biegiem lat dołączały inne parafie: Wodzisław i Gołkowice, Żory i Warszowice, Pszczyna i Studzionka. Z roku na rok powiększa się liczba osób uczestniczących w tych modlitewnych  wieczorach.  Co roku inna parafia jest gospodarzem  Światowego Dnia Modlitwy. Dwa lata temu gościliśmy w Golasowicach, w ubiegłym roku w Gołkowicach,  obecnie w Warszowicach. Na przyszły rok zapraszają Golasowice. W tym roku padł rekord frekwencji – ponad 250 osób. Nabożeństwo i program przygotowuje zawsze diakon Renata Raszyk, natomiast przyjęciem gości zajmują się koła pań z poszczególnych parafii. Oby Pan Bóg nadal błogosławił tę pożyteczną służbę.

 

Pragnę tą drogą serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tego uroczystego wieczoru.  Bóg Wam zapłać.

  

HM