english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Warsztaty organowe na Dolnym Śląsku

Od Świdnicy do Cieplic

02.09.2016

W dniu 27 sierpnia br. odbyły się kolejne warsztaty dla organistów i muzyków kościelnych. Tym razem tak jak zapowiadaliśmy miały one charakter wycieczki połączonej z nauką i koncertem. Warsztaty odbyły się na terenie Dolnego Śląska.


Warsztaty organowe na Dolnym Śląsku

Rozpoczęliśmy naszą podróż od Kościoła Pokoju w Świdnicy. Na początku zasiedliśmy za kontuarem głównych organów Schlag und Soehne z roku 1909, które zostały niedawno oddane do ponownego użytku. Organy te posiadają 60 głosów, 3 manuały, trakturę pneumatyczną. Każdy z uczestników mógł zagrać na nich wcześniej przygotowany utwór oraz dowiedzieć się historii związanej z tym instrumentem.

 

Później przesiedliśmy się na organy ołtarzowe, które szacuje się że są zbudowane w 2 połowie XVII wieku. Po zwiedzeniu kościoła Pokoju udaliśmy się obejrzeć pozytyw komnatowy, który jest własnością Marcina Armańskiego. Na koniec pobytu w Świdnicy zwiedziliśmy jeszcze katedrę, gdzie zasiedliśmy za kolejnym tym razem 42-głosowym Schlagiem.

 

To jednak nie był koniec, a początek naszej wycieczki.

 

Ze Świdnicy udaliśmy się do Jawora. Tam graliśmy na mechanicznym instrumencie Heinricha Schlaga z roku 1878 r.  Przy tym instrumencie każdy też poznał zasadę działania mechanizmu, jakim jest dźwignia Barkera. W kościele Pokoju w Jaworze mogliśmy zwiedzić wnętrze organów Andreasa Lummerta oraz poznać szczegółowo budowę tych organów. Jak w każdym przypadku, tu też wszyscy uczestnicy mogli zagrać na tym pięknym instrumencie, który został wybudowany w 1855 roku.

 

Po wspólnym obiedzie udaliśmy się do kościoła św. Wawrzyńca w Dziwiszowie. Każdy pozytywnie zaskoczył się brzmieniem instrumentu Christiana G. Engelmanna z roku 1738, który miał 1 manuał i tylko 9 głosów. W tym przypadku każdy z uczestników zmierzył się również z wyzwaniem zagrania na instrumencie z tzw. krótką oktawą - co nie jest łatwe...

 

Na koniec naszej wędrówki odwiedziliśmy kościół Zbawiciela w Jeleniej-Górze Cieplicach. Po kilku godzinach przygotowania i poznania dokładnie możliwości tego 48-głosowego instrumentu wybudowanego przez Gustava Heinze uczestnicy wykonali koncert, który był podsumowaniem naszej pracy podczas tych warsztatów. 

 

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za uczestnictwo. Dziękujemy księżom za gościnę oraz możliwości jakie dają swoim organistom w uczestnictwie na warsztatach. 

 

Już teraz zapraszamy wszystkich do kolejnego spotkania. Tym razem w Jastrzębiu-Zdroju...  Do zobaczenia wkrótce.