english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ważne postawy, myśli i rocznice

Nowy numer Zwiastuna Ewangelickiego

24.06.2020

Ważne postawy, myśli i rocznice

Ograniczeni w codzienności przez pandemię, nie porzucamy w naszym czasopiśmie problematyki wolności chrześcijańskiej, której poświęcony jest bieżący rok. Kapłaństwo wiernych nie oznacza używania Biblii, żeby bić innych po głowie, oceniać, potępiać osądzać i niszczyć – pisze ks. Grzegorz Olek w artykule o powszechnym kapłaństwie wiernych. Z kolei ks. Tymoteusz Bujok w rubryce Bóg i my zastanawia się, jak pracować nad chrześcijańską jednością w parafiach i całym Kościele.

W numerze odnotowano kilka ważnych rocznic. W 490. rocznicę  powstania Wyznania augsburskiego  Jerzy Sojka zastanawia się, do czego jest nam ono dziś potrzebne i jak to wyznanie wiary pomaga nam w życiowych decyzjach i codziennych sprawach.

Z kolei Anna Seemann-Majorek w 90. rocznicę śmierci Matki Ewy przypomina drogę założycielki zakładów opiekuńczych w Miechowicach z pałacu do małego domku i  wskazuje jak  parafia i Muzeum „Domek Matki Ewy” kontynuują jej dzieło i pielęgnują jej szeroko rozumianą spuściznę.

W rubryce Historia Łukasz Barański przypomina dzieje odbioru ks. Dietricha Bonhoeffera i jego dzieł w środowisku opozycyjnym PRL-u: Myśl i postawa Bonhoeffera formowały postawy opozycjonistów, którzy kilka lat później przyczynili się do powstania „Solidarności”.    

Nasycał mnie ewangelicyzmempisze Henryk Dominik, wspominając w swym felietonie zmarłego pod koniec maja pisarza Jerzego Pilcha. Reakcje środowiska literackiego oraz  uroczystości pogrzebowe przybliża Magdalena Legendź w rubryce Wydarzenia. W tejże rubryce kolejne relacje z życia parafialnego w czasach pandemii, w tym odbywających się w różnej formie pamiątek poświęcenia kościołów. 

Zapraszamy do lektury. Jak poprzednie numery, także ten w całości udostępniony jest na www.zwiastun.pl, aby ułatwić dostęp do krzepiących treści i praktycznych wskazań na czas pandemii. Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki