english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Według GUS jest nas 71 tysięcy!

GUS podliczył również luteran

16.04.2013

GUS podał dane dotyczące przynależności religijną Polaków. Luteranizm jest czwartym wyznaniem pod względem liczby wiernych. 


Według GUS jest nas 71 tysięcy!

- Trzecim co do wielkości, spośród innych niż rzymskokatolickie, wyznaniem są w Polsce luteranie czyli wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, liczący prawie 71 tys. osób, co stanowi 0,18 proc. ogółu ludności Polski, a 0,20 proc. – ogółu osób o określonym statusie wyznaniowym - podał Główny Urząd Statystyczny.   

 

Dane pochodzą z opublikowanego ostatnio przez GUS raportu pt. "Ludność. Stan i struktura demograficzno-społeczna". Podczas ostatniego spisu powszechnego zadano Polakom pytanie o deklarowaną przynależność wyznaniową, ale miało ono charakter dobrowolny i zawierało kategorię odpowiedzi: „nie chcę odpowiadać na to pytanie”.   

 

- W 2011 roku pytanie o przynależność wyznaniową znalazło się na formularzu do spisu ludności w Polsce po raz pierwszy od 1931 roku - podaje GUS.  

 

Najwięcej wiernych ma Kościół rzymskokatolicki, z którym utożsamiają się blisko 34 miliony Polaków. Na kolejnych pozycjach znalazły się Kościół Prawosławny i Związek Wyznania Świadków Jehowy. Za kolejnym na liście wyznaniem luterańskim są natomiast m.in.: Kościół greckokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy i Kościół Starokatolicki Mariawitów.  

 

Na pytanie o przynależność wyznaniową odpowiedziało ponad 91 proc. osób. Odmówiło takiej odpowiedzi 7,1 proc., a ponad 2,4 proc. pytanych zadeklarowało, że nie należy do żadnego wyznania.  

 

Łukasz Ostruszka