english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Weekend Reformacyjny - plany

Obchody Jubileuszu w Warszawie potrwają cztery dni

26.10.2017

W najbliższy weekend w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Jubileuszu 500 lat Reformacji. Program wydarzeń w stolicy jest bogaty i każdy może znaleźć w nim coś dla siebie.


Weekend Reformacyjny - plany

Weekend Reformacyjny tak naprawdę rozpoczyna się już w czwartek, 26 października dwudniową konferencją naukową w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej zatytułowaną 500 lat Reformacji - tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość.

Osoby zainteresowane muzyką mogą czwartkowy wieczór spędzić w kościele św. Trójcy przy placu Małachowskiego, gdzie o 19.30 rozpocznie się koncert Pochwal Mój Duchu, Mocarza przez 500 lat Reformacji.

W piątek oprócz konferencji odbędzie się uroczysta sesja jubileuszowa w Zamku Królewskim, na której swoją obecność potwierdził Prezydent RP Andrzej Duda, Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr. Martin Junge, były premier prof. Jerzy Buzek i wielu innych ważnych gości. Co prawda wejście do Zamku Królewskiego jest tylko za zaproszeniami, jednak spotkanie od godziny 15.00 będzie transmitowane na żywo przez internet na kanale Youtube Kościoła i przez Facebook.

W piątkowy i sobotni wieczór o godzinie 19.30 w Filharmonii Narodowej odbywać się będzie Koncert Reformacyjny w wykonaniu orkiestry symfonicznej i chóru pod batutą Carlosa Spierera, przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu.

Osoby zainteresowane nowoczesnymi formami audiowizualnymi powinny przyjść pod kościół św. Trójcy w Warszawie, gdzie w piątek od 18.30 do 22.00 odbywać się będą pokazy videomappingu, czyli spektaklu laserów, światła i muzyki na elewacjach budynków.

W piątkowy wieczór dla młodzieży przygotowana została także gra miejska, dzięki której uczestnicy będą mogli poznać protestantów z wszystkich kościołów ewangelickich w Warszawie. Start gry miejskiej o godz. 20.00 (więcej informacji o grze miejskiej).

Sobota obfituje w wiele wydarzeń w przestrzeni całego miasta. Co trzy godziny w każdej z warszawskich parafii ewangelickich odbędą się modlitwy prowadzone przez zagranicznych gości.

Przygotowano wiele inicjatyw w związku z akcją Otwarty Kościół św. Trójcy. Między innymi o 13.00 odbędzie się promocja książki "Ewangelicki kościół Świętej Trójcy w Warszawie", a o 15.00 debata panelowa Ewangelik - obywatel. Katolik - obywatel. Stamtąd także będzie ruszać Autobus Reformacyjny, kursujący po ulicach Warszawy szlakiem ewangelickim i  zatrzymujący się przy wszystkich parafiach ewangelickich. Parafia św. Trójcy organizuje również o godzinie 11.00 spacer po Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej.

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego przy Puławskiej zaplanowała też wiele ciekawych wydarzeń. Warto zwrócić uwagę na program dla dzieci w godzinach 11.00-14.00, podczas którego o 12.00 odbędzie się prezentacja komiksu o Marcinie Lutrze i warsztaty komiksowe z rysownikiem. Oprócz tego będzie można wysłuchać prelekcji o historii Parafii, jubileuszu 500 lat Reformacji, luteranach w Polsce i na świecie oraz koncertów organowych.

Parafia Ewangelicko-Metodystyczna na Placu Zbawiciela otwarta jest od godziny 10.00 (możliwe zwiedzanie kaplicy), a w sobotni wieczór zaprasza na specjalny program od godziny 17.00. Goście będą mogli porozmawiać z tamtejszymi ewangelikami, poznać historię budynku przy Mokotowskiej 12 oraz podziwiać panoramę miasta z ostatniego piętra tego budynku.

W Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 od godziny 14.00 będą odbywać się warsztaty tematyczne: media, komunikacja, konflikt i mediacje. Będą one prowadzone przez zagranicznych specjalistów w swojej dziedzinie. Niestety ilość miejsc jest ograniczona i zainteresowani powinni wcześniej zapisać się pod adresem mailowym warszawa2017@luteranie.pl albo tel. 22 88 70 204.

Jubileusz 500 lat Reformacji to także wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by w Archiwum Głównym Akt Dawnych zobaczyć Akt Konfederacji Warszawskiej z 1573 roku. Będzie on dostępny w godzinach 10.00-18.00, a o godzinie 12.00, 14.00 i 16.00 odbędą się prelekcje eksperckie.

W sobotni wieczór warto zwrócić uwagę na prawykonanie przygotowanej specjalnie z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji Kantaty Reformacyjnej. Utwór powstał z inicjatywy Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Odbędzie się on w kościele przy Al. Solidarności o godzinie 20.00. Już o godz. 15.00 można wziąć udział w próbie generalnej, na którą są także zaproszeni słuchacze.

W niedzielę w kościele Św. Trójcy o godzinie 10.30 odbędzie się nabożeństwo reformacyjne. Kazanie wygłosi bp Munib Younan z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej. Z myślą o tych, którzy nie są w stanie dotrzeć na to nabożeństwo przewidziana jest transmisja na kanale Youtube Kościoła i na Facebooku.

O godzinie 16.00 w Kinie Muranów przygotowany został specjalny seans filmu Uczta Babette. Po projekcji będzie miała miejsce dyskusja z udziałem ks. Michała Jabłońskiego, Heleny Jędrzejczak i Janusza Wróblewskiego.

W niedzielny wieczór, o godzinie 20.00 w kościele ewangelicko-reformowanym przy Alei Solidarności 74 odbędzie się nabożeństwo młodzieżowe.

Weekendowi Reformacyjnemu towarzyszy wiele wystaw. W sobotę w kościele św. Trójcy o 11.00 będzie otwierana wystawa o bp. Juliuszu Bursche, a w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego prezentowana będzie wystawa numizmatyczna. Dodatkowo w czasie obchodów będzie można zwiedzić wystawy: Kobiety i Reformacja (ChAT), Czytaj i osądź czystym sercem (BUW), Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej (Auditorium Maximum UW), Chrześcijaństwo, Biblia, Reformacja - wczoraj i dziś (Państwowe Muzeum Etnograficzne).

Program weekendu jest bogaty i warto uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach. Będzie to również okazja, by opowiedzieć o Reformacji i ewangelikach, a w każdym z wymienionych miejsc spotkać osoby, które udzielą szczegółowych informacji.

Serdecznie zapraszamy. Szczegóły programu: warszawa.luter2017.pl

tekst. Grzegorz Fryda