english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wielkanocna interpunkcja

Nie stawiaj kropki tam, gdzie Bóg stawia przecinek

23.04.2016

Już po raz dziewiąty spotkali się w Zabrzu (9.4.2016) przedstawiciele środowiska medycznego z terenu Diecezji Katowickiej i Cieszyńskiej. Okazją do spotkania był przypadający 7 kwietnia Dzień Pracownika Służby Zdrowia.


Wielkanocna interpunkcja

Spotkanie rozpoczęło się niepozbawionym humoru spektaklem: „Boże mój” - żydowskiej dramatopisarki i scenarzystki Anat Gov - w Teatrze Nowym w Zabrzu.

 

W XXI wieku, kiedy depresje stały się chorobą ludzkości, a sesje terapeutyczne możliwe są nawet w teatrze, warto było przyjrzeć się spotkaniu psychoterapeutki Elli i jej oryginalnego pacjenta, tajemniczego pana „B”. który przyszedł do gabinetu i oczekiwał pomocy, a przedstawił się jako... Bóg. Pogrążony w depresji, nie miał już siły dłużej zmagać się ze światem, który stworzył. Jak się jednak okazało zdarzają się spotkania, które stają się cudem - pozwalają odkryć sens wydarzeń oraz dają nadzieję i siłę. Bywa, że dwoje nieszczęśliwych ludzi - osamotnionych, uwięzionych w społecznych schematach, nawiązuje relację, która pozwala odzyskać harmonię i motywację.
Takie też było przesłanie przedstawienia „Bożej mój”.

 

Po wizycie w teatrze i fliżance kawy odbyło się nabożeństwo ze spowiedzią i Wieczerzą Pańską w kościele „Pokoju”, które prowadzili, obok proboszcza parafii, ks. Henryk Reske i ks. Kornel Undas. Rozważanie ks. Dariusza Dawida zatytułowane „Wielkanocna interpunkcja” nawiązywało do stawiania kropek, przecinków, dwukropek nie tylko w pisowni, ale też w życiu.
Często stawiamy kropkę i to wcale nie jest kropka, która dodaje smaku i wyrazistości, jak kropka nad „i” u Moniki Olejnik.(…)
Czasem kropka jest znakiem kapitulacji. Mówimy: to już koniec. Wielkanoc zachęca nas jednak, by się nie poddawać, zaufać, ponieważ wiara góry przenosi. Tam, gdzie człowiek chce postawić kropkę, Bóg stawia przecinek lub dwukropek. Tak było przy grobie Jezusa. (…)
Bóg przez zmartwychwstanie otwiera nas na przyszłość, na nowe spotkania, doświadczenia, na nową wiedzę i wspaniałą przygodę, na uleczenie. Dlaczego mamy się tego pozbawić? Nasz sceptycyzm, nasza przewidywalność i rutyna blokuje kontynuację, w tym sensie kropki ograniczają.
Kwestia interpunkcji dotyczy także medycznej diagnostyki oraz prognozowania u pacjentów przebiegu choroby i postępów leczenia.
Widzieć przecinek, albo dwukropek to zebrać siły, zmobilizować się...
Dlatego może warto zamiast kropki czasem postawić przecinek albo dwukropek i ufnie czekać, aż ciąg dalszy nastąpi… 

 

Uczestnicy nabożeństwa odczytali intencje modlitewne, przeplatane wspólnym Kryie eleison. Jedna z intencji brzmiała:

 

Łaskawy Boże, leczymy innych, pomagamy innym, pochylamy się nad ludzkim cierpieniem. Ale sami też potrzebujemy pomocy, wsparcia, pozytywnych myśli, mądrości i cierpliwości.
Zbawicielu, prosimy, bądź naszym Lekarzem! Uzdrów, co zranione i niespokojne. Bądź naszym Doradcą, Przewodnikiem i Pocieszycielem. Amen.

 

Po nabożeństwie i wspólnym obiedzie miała miejsce trzecia część spotkania. Była to okazja do zapoznania się i wspólnych rozmów.

 

Doktor Rafał Więcek z Wisły, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Medycznego, przedstawiał założenia i działalność organizacji. Wręczył też honorowe odznaki ChSM, obecnym na spotkaniu biskupom, ks. dr. Marianowi Niemcowi, ks. dr. Adrianowi Korczago oraz ks. Dariuszowi Dawidowi - gospodarzowi spotkania w podziękowaniu za głoszenie Ewangelii w środowisku medycznym.


Biskupi podziękowali lekarzom, pielęgniarkom, położnym, terapeutom, pracownikom administracyjnym za ich kompetencje i wysiłek, który wkładają w proces wspierania i ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

 

Każda z dotychczasowych konferencji to możliwość integracji pracowników Służby Zdrowia, poznania przez nich nowego miejsca, zdobycia inspiracji dla własnych przemyśleń i postaw.

 

Spotkania środowiska medycznego w diecezji katowickiej są organizowane od 2008 roku. Do tej pory odbywały się w różnych miejscach w Zabrzu, m.in.: w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, 320 m. pod ziemią w zabytkowej kopalni „Guido”, na scenie Teatru Nowego, w Śląskim Centrum Chorób Serca, a w ubiegłym roku w Senior Residence w Katowicach.

 

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali „Klucze do nieba” jako inspirację do przemyśleń z okazji zbliżającego się jubileuszu 500 lat Reformacji.