english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wielki Piątek z Prezydentem i w TVP 2

Uroczyste nabożeństwa wielkopiątkowe

30.03.2013

Wielki Piątek roku 2013 dla polskich ewangelików jak zawsze był jednym z najważniejszych świąt kościelnych. Jednak w co najmniej dwóch kościołach miał wymiar szczególny poprzez obecność na nabożeństwach ... ekip telewizyjnych.


Wielki Piątek z Prezydentem i w TVP 2

Przyjechały one tym razem do dwóch kościołów na Śląsku Cieszyńskim - do Cieszyna i Drogomyśla.

 

W pierwszym z nich ich obecność była związana z tym, że po raz pierwszy w wielkopiątkowym nabożeństwie wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wraz z nim do kościoła Jezusowego przybyli również przedstawiciele władz lokalnych i inni politycy, w tym premier, Jerzy Buzek.

Bronisław Komorowski podczas nabożeństwa wręczył na ręce proboszcza parafii, ks. Janusza Sikory pamiątkowy krzyż. Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła, bp Jerzy Samiec, byli obecni oprócz księży cieszyńskiej parafii m.in. bp Paweł Anweiler, bp Jan Wacławek i ks. prezes Grzegorz Giemza. Po nabożeńśtwie odbyło się również spotkanie z zaproszonymi gośćmi.

  

Na stronie parafii cieszyńskiej można obejrzeć relację z tego uroczystego nabożeństwa (patrz tutaj).

 

Drugi kościół, który gościł ekipę telewizyjną z okazji Wiekiego Piątku, to kościół parafialny w Drogomyślu. Tamtejsze główne nabożeństwo wielkopiątkowe było bezpośrednio transmitowane przez Telewizję Polską w Programie 2 w ramach porozumienia zawartego przez Polską Radę Ekumeniczną z władzami telewizji publicznej. W ramach tego porozumienia Kościół nasz ma możliwość bezpośredniej transmisji dwóch nabożeństw w ciągu roku. Zazwyczaj są to nabożeństwa w Wielki Piątek i Święto Reformacji.

 

Transmitowane nabożeństwo łączyło porządek klasycznego nabożeństwa wielkopiątkowego z Komunią Świętą z czytaniem historii Pasji. Oprócz pieśni zboru było wzbogacone muzyką organową, kwintetu smyczkowego i chóralną (Chór Nadzieja). Czynny udział w nabożeństwie miały też dzieci, konfirmanci i młodzież. Kazanie wygłosił drogomyski proboszcz ks. Karol Macura, a w liturgii wziął też udział proboszcz pomocniczy ks. Tomasz Bujok.

 

zdjęcia:

ks. Jerzy Below, www.zwiastun.pl,  relacja telewizyjna w TVP2

   

***

 

Mały komentarz medialny.

Tak się składa, że obecność wielu kamer na nabożeństwie jest dosyć rzadkim zjawiskiem. Gdy się pojawiają, to pozytywnie świadczą o telewizji publicznej, która w ten sposób spełnia swe ustawowe zadanie, utrwalając wydarzenia z życia Kościoła, w którym uczestniczy - jak można było zobaczyć - tak wielu naszych parafian.

A jednak czasem chciałoby się, aby z tych nagrań zrobić większy użytek. Co prawda z Drogomyśla szła na całą Polskę (i nie tylko) bezpośrednia relacja z nabożeństwa, to jednak niektórzy myśleli, że kilkusekundowy fragment z jednego czy drugiego nabożeństwa pojawi się na przykłąd w głównych wiadomościach na antenie telewizyjnej Jedynki. A tu nic... Prawie tradycyjnie nic.

Choć może nie do końca nic. Udało się uważnym telewizyjnym słuchaczom jednak tym razem usłyszeć, że Wielki Piątek 29 marca br. obchodzili katolicy i protestanci, a konkurencyjne stacja prywatna podała, że działo się to w kościołach chrześcijańskiego zachodu). Szkoda, że były to tylko słowa, a zabrakło obrazu. Obrazu, który przecież był gotowy ...

xam