english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wino i chleb

Rekolekcje i święto żniw w Warcinie i Słupsku

09.10.2012

„Wino i chleb” - pod takim hasłem odbyły się  rekolekcje diecezjalne Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz  Diecezjalne Święto Żniw, które w miniony weekend (5-7 października 2012) przeżywaliśmy w ewangelickiej parafii w Słupsku. Trzydniowe spotkanie nad morzem rozpoczęło się w piątek w Warcinie, gdzie po zwiedzeniu dawnego pałacu kanclerza Otto von Bismarcka, po którym gości oprowadzał kurator diecezji, a jednocześnie dyrektor Technikum Leśnego – Piotr Mańka, wszyscy spotkali się przy ognisku. Po wspólnej kolacji uczestnicy rekolekcji  udali się do odbudowanego na terenie szkoły, dawnego ewangelickiego kościoła z Ciecholubia. Tam proboszcz  ks. Wojciech Froehlich poprowadził uczestników w wieczornej modlitwie, mającej charakter nieszporów.  Tego wieczora wiślański chór parafialny, który przybył do Słupska na zaproszenie miejscowej parafii ewangelickiej, wykonał jedną z przygotowanych pieśni i tym samym wpisał się w historię zrekonstruowanego kościoła jako pierwszy chór kościelny, który zaśpiewał w murach odbudowanej świątyni.


Wino i chleb

Sobotnie nabożeństwo miało charakter dziękczynnego nabożeństwa żniwnego, podczas którego  kazanie na tekst z 1 Tym 5,4-5 wygłosił biskup diecezji ks. prof. Marcin Hintz. W trakcie nabożeństwa wiślański chór wykonał pieśni tematycznie związane z obchodzonym Świętem Żniw. W nabożeństwie uczestniczył starosta słupski Sławomir Ziemianowicz. Dzięki wsparciu starostwa powiatowego możliwe było sfinansowanie  kosztów pobytu chóru z Wisły. Po nabożeństwie uczestnicy rekolekcji mieli możliwość wysłuchania wykładu przewodniczącego synodalnej komisji liturgicznej ks. Adama Maliny z Katowic Szopienic na temat „Luterańskie rozumienie i przeżywanie sakramentu Eucharystii”.

 

Kolejnym punktem programu była jesienna sesja synodu diecezjalnego, której przewodniczył bp Marcin Hintz, a która, dzięki życzliwości Detlefa Racha, cxłonka synodu diecezjalnego, a jednocześnie przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej w Słupsku, odbyła się w pomieszczeniach należących do miejscowej mniejszości niemieckiej. W czasie obrad synodu goście z Wisły, po zwiedzeniu Słupska, przygotowywali się do popołudniowego koncertu, połączonego z ewangelizacją, poprowadzoną przez ks. Michała Walukiewicza z Włocławka.

 

Osiemnaście pieśni różnych kompozytorów m. in. Jana Gawlasa i Stanisława Hadyny w doskonały sposób ilustrowały treści przekazywane przez ewangelistę.

 

Ostatnim dniem rekolekcji była niedziela. Już w mniejszym gronie słupscy parafianie z gośćmi z Wisły dziękowali Bogu za przeżywaną wspólnotę.

 

***

Parafia EA w Słupsku dziękuje Radzie Diecezjalnej Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, Staroście Słupskiemu i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rekolekcji. W szczególny sposób dziękujemy chórowi parafialnemu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Centrum.