english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wisła świętowała 180 lat kościoła

Jubileusz w wiślańskiej parafii

03.07.2018

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle świętowała jubileusz 180 lat kościoła.


Wisła świętowała 180 lat kościoła

W niedzielę 1 lipca 2018 r. odbyło się uroczyste dziękczynne nabożeństwo poprzedzone porankiem pieśni i muzyki religijnej z udziałem chórów i zespołów działających w parafii (Orkiestra Misyjna pod dyrekcją Lidii Barczuk, Chór Parafialny pod dyrekcją Elżbiety Szajtauer i Chór dziecięcy VIVIT pod dyrekcją Urszuli Cypcer), oraz kwartetów Kimpasa i Loimaan z Finlandii. Po raz pierwszy wystąpił także utworzony dwa miesiące temu zespół młodzieżowy, którym kierowała Urszula Cypcer.


Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. W swoim zwiastowaniu wskazywał, by każdy członek parafii zadawał sobie pytanie, czy jest żywym kamieniem budującym zbór i czuje za niego odpowiedzialność. Przekazał także symboliczny kamień obrazujący to, jak istotnym jest, by wspólnota parafialna budowana była z jak największej liczby solidnych ludzkich kamieni.


Jubileuszowe życzenia złożył zebranym w kościele bp Adrian Korczago, który wskazywał na potrzebę szczególnej aktywności i zaangażowania ewangelików nie tylko w życie parafii, ale także w funkcjonowanie całej lokalnej społeczności. Życzenia złożył ponadto burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Proboszcz odczytał list przesłany przez premiera Jerzego Buzka. W nabożeństwie udział wzięli m.in. Sylwia Cieślar, wiceprzewodnicząca Sejmiku oraz Janusz Król, starosta cieszyński.


Podczas nabożeństwa za służbę w wiślańskiej parafii podziękowano wikariuszowi - ks. Łukaszowi Ostruszce, który od września będzie pełnił funkcję asystenta Biskupa Kościoła w Warszawie.


Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do ogrodu parafialnego na piknik. Poczęstunek przygotowała Chata Olimpijczyka z Wisły.


W piątek 29 czerwca odbyła się w Domu Zborowym promocja "Rocznika Wiślańskiego", a w sobotę zorganizowano turniej o Puchar Proboszcza i Kuratora na hali sportowej w Wiśle.


Źródło: Diecezja Cieszyńska

Foto: Szymon Brodacki / fotobrodacki.pl

Więcej zdjęć na stronie parafii>>


KRÓTKA HISTORIA


Pierwszy i jedyny kościół w Wiśle, jak stwierdza bp Andrzej Wantuła, wybudowany został przez ludność ewangelicką pod koniec XVI wieku, a więc w czasach gdy reformacja na Śląsku Cieszyńskim ogarniała coraz to większe kręgi wierzących. Wyryta na belce data podawała zapewne rok 1644. Istnienie tego kościoła potwierdza zapis protokołu wizytacyjnego biskupa z Wrocławia z 1688, który wizytując katolicką parafię w Goleszowie odnotował, że w Wiśle należącej do goleszowskiej parafii istnieje stary kościółek zbudowany przez heretyków, w którym nigdy nie odprawia się nabożeństw. Kościół przestał spełniać swą rolę w 1654 r., kiedy z rozkazu cesarskiego wczesną wiosną zamknięto wszystkie kościoły ewangelickie na terenie Księstwa Cieszyńskiego.


Po ogłoszeniu patentu tolerancyjnego 13 października 1781 r., - czytamy w kronice parafialnej - w dniu 12 kwietnia 1782 starostwo w Cieszynie wyraziło zgodę na budowę Dom Modlitwy i Szkoły Ewangelickiej w Wiśle oraz na powołanie i utrzymanie duszpasterza i nauczyciela. Zastrzeżono jednak, że Dom Modlitwy nie może posiadać wieży ani wejścia frontowego od ulicy. W dniu 18 czerwca 1782 r. nastąpiło uroczyste położenie kamienia węgielnego i poświęcenie placu przeznaczonego na Dom Modlitwy. (…). W jesieni 1782 r. budowa Domu Modlitwy została ukończona.


Drewniany Dom Modlitwy z 1782 r. po 50 latach okazał się za mały dla 4-tysięcznego Zboru. Należało pomyśleć o budowie nowego, obszernego kościoła. W tym celu ks. Michał Kupferschmid wybrał odpowiednie miejsce, a sporządzenie szczegółowych planów kościoła zlecił swemu szwagrowi Edwardowi Korberowi.


Dr Teodor Cinciała tak opisuje budowę kościoła: 29 czerwca 1833 r. położony został kamień węgielny, który wg relacji Pawła Bujoka spod nr 245, znajduje się w samym rogu zakrystii od ulicy. Ponadto miały być wmurowane odpowiednie dokumenty koło chóru i ambony. Dzięki dużej ofiarności parafian budowa postępowała szybko naprzód. (…) Po pięciu latach od rozpoczęcia stanął nowy, murowany kościół (bez wieży) a uroczyste poświęcenie odbyło się 29 czerwca 1838 r. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. senior Józef Schimko, w obecności superintendenta ks. J.K. Lumnitzera. Kościół zbudowany został w stylu klasycystycznym, o wymiarach: dł. 39 m ( bez wieży ) szer. 18 m, wys. 12.7 m ( bez cokołu ).


Dnia 29 czerwca 1861 r., w kolejna rocznicę poświęcenia kościoła, położono kamień węgielny pod budowę wieży, którą poświęcił 155 lat temu, ks. proboszcz Paweł Terlitza z Goleszowa w dniu 29 stycznia 1863 r. Po pożarze w 1885 r. odbudowaną wieżę poświęcił superintendent ks. dr Teodor Haase dnia 29 czerwca 1886 r.