english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiślańskie wieczory kolęd

Gloria, gloria, gloria in excelsis Deo!

09.01.2014

Kolęda – czytamy w Wikipedii – w swym pierwszym znaczeniu była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. W rozumieniu pieśni religijnej związanej z narodzinami Chrystusa, kolęda wykształciła się później, wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Kolędy, początkowo wyłącznie łacińskie, obejmowały zróżnicowane rodzaje śpiewów, takich jak: introity, antyfony, responsoria, hymny czy pieśni.


Wiślańskie wieczory kolęd

Początkowo twórcy kolęd czerpali z dwóch Ewangelii: św. Mateusza i św. Łukasza. Pierwszą wzmiankę o śpiewie w dniu narodzin Jezusa pośrednio zawiera właśnie Ewangelia św. Łukasza. Z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej, która też ujawnia kulturę i pobożność danego regionu.

 

Te wartości można było odkrywać i poznawać w czasie kolejnych wieczorów kolęd, odbywających się w dniach 27.12.2013 - 1.01.2014 r. w Wiśle. Po raz pierwszy kolędowano zarówno w kościele rzymskokatolickim jak i - tradycyjne - w kościele ewangelicko – augsburskiem. Organizatorem koncertów było Wiślańskie Centrum Kultury z Marią Bujok oraz wiślańskie parafie z ich proboszczami: ks. Wiesławem Bajgertem oraz ks. Waldemarem Szajthauerem.

 

Program przygotowany do kościoła ewangelicko – augsburskiego ap. Piotra i Pawła był bardzo bogaty. Piątkowy program wypełniły wiślańskie chóry parafii ewangelicko - augsburskich: Wisła, Jawornik, Głębce, Malinka, Czarne oraz Misyjna Orkiestra Dęta. Koncert zakończył wspólny występ chórów wraz z orkiestrą, który zawsze – mając na względzie liczbę chórzystów – robie wielkie wrażenie!

 

Przez kolejne dwa dni, obok miejscowych, regionalnych zespołów można było posłuchać zaproszonych gości. W sobotę obok grupy śpiewaczej „Grónie” wystąpił chór Rzemieślniczego Towarzystwa Śpiewaczego im. dr Henryka Jordana z Krakowa, który na co dzień, a konkretnie każdej niedzieli oraz w święta służy pieśnią w  Kościele Mariackim w Krakowie. W niedzielne kolędowanie wprowadziła wszystkich grupa śpiewacza „Wańcy”. Następnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. Na program składały się wybrane fragmenty Widowiska Jasełkowego „Nad Betlejem”, które początkiem stycznia zostało wystawione w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie.

 

Poniedziałkowy wieczór kolęd miał wybitnie wiślański charakter. Wystąpili: Dziecięcy Zespół "Mali Tkocze", Grupa Śpiewacza "Stejizbianki", Grupa Śpiewacza "Mali Tkocze", Zespół Regionalny "Wisła" oraz Wiślańska Kapela Góralska.

 

Cieszy fakt, że każdy z wieczorów cieszył się sporą frekwencją. Były osoby, które wiernie uczestniczyły we wszystkich wieczorach kolęd. Wykonawcom, organizatorom a także wszystkim słuchaczom dziękujemy z wspólnie spędzony czas, który przez śpiewane kolędy był oddawaniem chwały temu, „który wczoraj i dziś ten sam i na wieki”.

 

Koncerty prowadzili: ks. Krzysztof Śledziński i ks. Waldemar Szajthauer oraz Maria Bujok, Marlena Fizek i  Dorota Jamrozińska.

 

„Gloria, gloria, gloria in excelsis Deo!”

 

więcej zdjęć: www.wisla.luteranie.pl