english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Witraże w kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu

Trwają prace nad witrażami przedstawiającymi czterech męczenników XX wieku

16.04.2018

W kościele ewangelickim św. Krzysztofa we Wrocławiu, który gromadzi parafian mniejszości niemieckiej, trwają prace remontowe. Jednym z ostatnich etapów będzie wstawienie witraży, które będą przedstawiać czterech męczenników XX wieku: ks. Dietricha Bonhoeffera, bp. Juliusza Burschego, o. Maksymiliana Kolbe i Edytę Stein – s. Teresę Benedyktę od Krzyża.


Witraże w kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu

Pomysł projektu zrodził się przy okazji konsultacji dotyczących okien za ołtarzem. W latach 2016–2017 parafia przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego Wrocławia zrekonstruowała witraże w trzech oknach. Znalazły się tam repliki oryginalnych przedstawień tarcz herbowych z roku 1586 r., zdemontowanych jeszcze przed pierwszą wojną światową. Oryginalne witraże przetrwały wojnę i można je dziś oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Repliki wykonano dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Piotra Oszczanowskiego. W rezultacie kościół św. Krzysztofa jest jedynym kościołem z renesansowymi witrażami na Śląsku i jednym z nielicznych w Polsce.

Jednak nie wszystkie okna zostały zapełnione witrażami, konieczne było więc stworzenie czegoś nowego. Przy projektowaniu szklenia chciano, by w prezbiterium znalazły się elementy, które nie będą powielały postaci i symboli, które są już obecne w kościele. Pomysłodawcom zależało na tym, by witraże korespondowały ze współczesnością, były powiązane z miejscem i osadzone w konkretnym czasie. W ten sposób wybór padł na cztery postaci męczenników niemieckiego nazizmu, który zabijał każdego jawnego przeciwnika tej ideologii, bez względu na płeć i jakiekolwiek pochodzenie, czyli mężczyzn, kobiety i dzieci, Polaków, Niemców, katolików, żydów, ewangelików, ateistów, bogatych i biednych itd.

Cztery osoby, które zostaną przedstawione na witrażach to dwoje Niemców, dwóch Polaków, dwóch ewangelików, dwoje katolików, dwie osoby związane z Wrocławiem, dwie z historią Polski. Ich obecność w kościele św. Krzysztofa ma przypominać, że nie wolno milczeć wobec nieprawości. Cała czwórka zginęła, bo otwarcie nazywała nazizm złem i stanęła po stronie pokrzywdzonych. Każdy z nich trwał na straży wiarygodności Kościoła, który nie jest powołany do głoszenia polskości, niemieckości czy syjonizmu, lecz do głoszenia Ewangelii.

Proboszcz parafii, ks. Andrzej Fober powiedział, że wraz z zespołem pracującym nad projektem, dopiero po czasie uzmysłowili sobie, że to bardzo mocny sygnał z uwagi na dzisiejsze czasy, a wysyła go jedyna niemieckojęzyczna parafia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.

Uroczystość odsłonięcie witraży odbędzie się 14 grudnia 2018 r. podczas nabożeństwa z udziałem zwierzchnika Kościoła bp Jerzego Samca.

Koszt wykonania witraży zamknie się w kwocie 90 000 Euro. Projekt realizowany jest ze środków własnych parafii oraz funduszy Urzędu Miejskiego Wrocławia. Parafia zachęca wszystkie osoby, które chcą mieć swój udział w tym dziele, do składania ofiar na ten cel.

Witraże wykona pracownia dra Marcina Czeskiego, wykładowcy ASP we Wrocławiu, z Pobiedzisk koło Poznania. Całością prac kieruje specjalnie powołana komisja, w której skład wchodzą: Elżbieta Gajewska-Prorok, kustosz zbiorów szkła w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, członek Polskiego Komitetu Narodowego Corpus VitrearumMediiAevi, wykładowca ASP we Wrocławiu; mgr inż. arch. Zygmunt Łuniewicz, specjalista w zakresie architektury nowożytnej; Tomasz Kmita-Skarsgård oraz proboszcz.

W załączeniu wizualizacja projektu. Ostateczny wynik prac będzie znany po jego zrealizowanie.

Dodatkowe informacje na stronie parafii św. Krzysztofa

Opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez ks. Andrzeja Fobera.