english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wizyta bp. Wolfganga Hubera w Polsce

O etyce w polityce

07.11.2012

Z wizytą w Polsce gościł bp Wolfgang Huber. Były przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech wygłosił wykład pt. „Etyka w polityce” oraz wziął udział w panelu dyskusyjnym związanym z postacią Dietricha Bonhoeffera.


Wizyta bp. Wolfganga Hubera w Polsce

Biskup Wolfgang Huber wraz z małżonką oraz przedstawicielami Ambasady Niemiec gościł także w siedzibie zwierzchnika Kościoła Luterańskiego w Polsce, gdzie spotkał się m.in z bp. Jerzym Samcem oraz rektorem ChAT ks. prof. Bogusławem Milerskim.   
 
Politycy muszą mieć odwagę podejmowania decyzji o skutkach długofalowych, a nie tylko do najbliższych wyborów – powiedział 7 listopada ewangelicki bp prof. dr Wolfgang Huber do przybyłych na Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie podczas wykładu pt. „Etyka w polityce”.

W swoim wykładzie ewangelicki biskup z Niemiec mówił o trzech modelach podejścia do zagadnienia etyki w polityce. Pierwszy to typologia cnót, wedle której ocenia się postawy danych polityków. Biskup stwierdził, że w Niemczech dominuje tego typu podejście, według którego piętnuje się publicznie polityków o nagannych postawach.

W modelu etyki zinstytucjonalizowanej chodzi o instytucje państwowe uwzględniające godność osoby ludzkiej i prawa człowieka.

Trzeci model nazwał „teologią publiczną”, powstałą w związku z debatą społeczną w kwestiach bioetycznych. Bp Huber podkreślił, że chrześcijanie mają obowiązek prezentować swoją teologiczną perspektywę wobec przedstawicieli innych religii i niewierzących, a potem szukać konsensusu w kontrowersyjnych kwestiach.

Który z tych modeli jest najważniejszy z polskiego punktu widzenia?” – zapytał na zakończenie wykładu bp Wolfgang Huber.

Wykładu wysłuchali studenci i profesorowie ChAT, zaproszeni goście oraz zwierzchnicy Kościołów – ewangelicko-augsburskiego bp Jerzy Samiec i polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański. Spotkanie moderował ks. prof. Bogusław Milerski, rektor ChAT.

Wieczorem, w ambasadzie Niemiec w Warszawie, bp Wolfgang Huber, wraz z Tadeuszem Mazowieckim, wziął udział w panelu dyskusyjnym wokół książki Anny Morawskiej „Dietrich Bonhoeffer – Chrześcijanin w Trzeciej Rzeszy”.

Ta książka miała dla nas fundamentalne znaczenie – mówili na spotkaniu jej uczestnicy. 

„Chrześcijanin w Trzeciej Rzeszy“ Anny Morawskiej ukazał się w Polsce w 1970 roku. Ten szkic biograficzny oraz towarzyszący mu „Wybór pism” Bonhoeffera, stał się niezwykle ważną inspiracją dla wielu osób polityki i kultury takich jak Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Jacek Kuroń, Halina Bortnowska i okazał się kamieniem milowym w duchowej drodze wielu intelektualistów, dalekich od wiary i Kościoła. Pisał o tym np. Jacek Kuroń w eseju zatytułowanym „Chrześcijanie bez Boga”.

41 lat później książka trafiła także do niemieckich księgarni. 7 listopada w Ambasadzie Niemiec w Warszawie polscy i niemieccy intelektualiści – premier Tadeusz Mazowiecki, biskup prof. Wolfgang Huber, ks. prof. Bogusław Milerski oraz wydawca Winfried Lipscher – mówili o znaczeniu książki w obu krajach. Dyskusję moderował niemiecki korespondent gazety FAZ Konrad Schuller.

Premier Tadeusz Mazowiecki tłumaczył, dlaczego książka ta była dla jego pokolenia tak bardzo ważna. – Bonhoeffer, podobnie jak my w latach 70., uprawiał coś, co można by nazwać metapolityką. Działał bez perspektyw i ze świadomością, że nie dożyje ziszczenia swoich zamierzeń. Ale nie tracił wiary i nadziei. To było dla nas ogromne cennym wzorem.

Także zaproszeni goście wspominali, jak ogromne znaczenie wywarła na nich osoba Dietricha Bonhoeffera przedstawiona w publikacji na początku lat 70. – Ta książka była propozycją pewnego myślenia o tym, jak chrześcijanin może odpowiadać na wyzwanie totalitarne i na spodlenie własnego narodu – wspomniał Adam Michnik. – Boenhoeffer to projekt chrześcijaństwa bez nienawiści i bez bezmyślnego posłuszeństwa instytucji – podkreślił redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Adam Michnik nie omieszkał podczas spotkania zaapelować o wznowienie polskiego wydania książki Anny Morawskiej.
 
BIK

foto: Galeria BIK