english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wizyta estońskiego arcybiskupa w Polsce

Abp Urmas Viilma odwiedzi Polskę

09.08.2018

Na zaproszenie Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzego Samca do Polski przybędzie abp Urmas Viilma, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Estonii. Estoński arcybiskup odwiedzi diecezję katowicką i cieszyńską.


Wizyta estońskiego arcybiskupa w Polsce

12 sierpnia abp Viilma będzie uczestniczyć w nabożeństwie niedzielnym w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie.

W poniedziałek (13 sierpnia) zaplanowane jest również spotkanie z prezydentem Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim, rzymskokatolickim metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim oraz krakowskim oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej. Tego samego dnia abp Viilma odwiedzi Parafię Ewangelicko-Augsburską w Cieszynie oraz tamtejsze Muzeum Protestantyzmu, spotka się m.in. z biskupem diecezji cieszyńskiej ks. dr. Adrianem Korczago, bp. Milanem Krivdą z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji oraz przedstawicielami zaolziańskich Kościołów luterańskich.

We wtorek abp Viilma spotka się w Katowicach z prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. dr. Adamem Maliną.

Arcybiskupowi towarzyszyć będą przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej z Niemiec, Słowacji i Polski – duchowny jest wiceprezydentem ŚFL na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Kościół Ewangelicko-Luterański Estonii posiada ok. 180 tys. wiernych w 167 parafiach. Kościół posiada cztery diecezję, w tym jedną zagraniczną. Arcybiskup Tallina, którym od 2015 roku jest Urmas Viilma, nosił tytuł prymasa Estonii. Luterański Kościół Estonii jest w pełnej wspólnocie z Kościołami anglikańskimi na mocy Ugody z Porvoo.