english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wizyta luteran z Finlandii

Delegacja z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Finlandii

17.04.2018

W dniach od 12 do 15 kwietnia 2018 r. odwiedziła Polskę grupa robocza ds. kontaktów z Europą Wschodnią i Europą Środkowo-Wschodnią Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Finlandii.


Wizyta luteran z Finlandii

Grupa została powołana w latach ‘70 celem zdobywania informacji o sytuacji Kościołów ewangelickich za tzw. żelazna kurtyną. Po przemianach zadecydowano o utrzymaniu istnienia grupy, aby wzmacniać relacje z Kościołami mniejszościowymi w tej części Europy.

Członkowie grupy (eksperci) wybierani są na 3-letnią kadencję. Dziesięcioosobowa delegacja, której przewodzi obecnie bp Dr. Seppo Häkkinen z Diecezji Mikkeli, odwiedziła Warszawę, Kraków, Bielsko-Białą, Szczyrk oraz Muzeum Auschwitz.

W Warszawie odbyło się spotkanie w Centrum Luterańskim z bp. Jerzym Samcem i dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorzem Giemzą. Rozmowy dotyczyły sytuacji Kościoła luterańskiego w Polsce oraz innych Kościołów mniejszościowych na tle polskiego społeczeństwa i w kontekście dokonujących się w nim przemian. W programie wizyty w Warszawie było również spotkanie w Ambasadzie Finlandii i siedzibie Episkopatu Polski. 
 
Kościół Ewangelicko-Luterański w Finlandii jest największym Kościołem w Finlandii (3,9 mln członków), skupiającym 71% Finów. W marcu br. Kościół wybrał nowego Arcybiskupa, którym został bp Tapio Luoma i zastąpi na tym stanowisku abpa Kari Mäkinena. Uroczyste wprowadzenie nowego Arcybiskupa w urząd odbędzie się w dniu 3 czerwca 2018 r.

Pomimo tego, że Kościół w Polsce nie ma podpisanego oficjalnego partnerstwa z Kościołem Finlandii, oba Kościoły łączy wiele przyjacielskich kontaktów.

Trzy parafie ze Śląska Cieszyńskiego utrzymują partnerskie relacje z parafiami w Finlandii, przy udziale gości z Finlandii Kancelaria Biskupa Kościoła zorganizowała warsztaty o obecności Kościoła w mediach społecznościowych. Abp Kari Mäkinen był gościem na Ewangelickich Dniach Kościoła i wygłosił kazanie na nabożeństwie przy kamieniu na Równicy, a radca Kościoła ks. Pekka Houkuna był gościem Centralnych Obchodów Jubileuszu Reformacji.