english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wizyta studentów teologii z GAW

Zapoznanie się ze specyfiką pracy w diasporze

23.02.2016

W dniach 18-21 lutego odwiedziła Warszawę delegacja 14 studentów teologii z Niemiec na czele z ks. Enno Haaksem Sekretarzem Generalnym Gustaw Adolf Werk (Dzieło Pomocy im. Gustawa Adolfa).


Wizyta studentów teologii z GAW

Celem wizyty było uzyskanie szerszej informacji na temat aktywności Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, poznanie specyfiki pracy w diasporze oraz zachęcenie polskich studentów teologii do udziału w programach stypendialnych prowadzonych przez GAW.
 
Studenci przyjechali m.in. z wydziałów teologii ewangelickiej w Lipsku, Getyndze, Münsterze, Berlinie, Bochum i Tybindze, w większości są członkami GAW. W trakcie pobytu w Warszawie wzięli udział w spotkaniu z rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusławem Milerskim. Ponadto mieli okazję zapoznać się z projektami diakonijnymi podczas rozmowy z Dyrektor Generalną Diakonii Wandą Falk oraz z sytuacją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce na spotkaniu z Biskupem Kościoła ks. Jerzym Samcem, Dyrektor Biura Konsystorza Ewą Śliwką i Koordynatorką ds. kontaktów zagranicznych Anną Wrzesińską. 
 
Opowiadając o swoich spostrzeżeniach młodzi ewangelicy podkreślali jak spotkanie zmieniło ich dotychczasowe postrzeganie Polski, luteran oraz relacji ekumenicznych w tym kraju. Wielu z nich było pozytywnie zaskoczonych, chociażby ogromną aktywnością chrześcijan w Polsce. Zauważyli, że wizyta pozwoliła im poszerzyć wiedzę na temat innych wyznań, zrozumieć jak funkcjonują Kościoły mniejszościowe i z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć. Podobało im się, że studenci różnych wyznań wspólnie spotykają się i zdobywają wiedzę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Ks. Enno Haaks podsumowując wizytę powiedział: ”Wszyscy jesteśmy diasporą”. Podkreślił również, że wizyta miała duże znaczenie dla studentów, bo dzięki niej mogli zrozumieć w jaki sposób luteranie w Polsce praktykują swoją wiarę. 
 
W niedzielę, 21 lutego grupa wzięła udział w nabożeństwie w Deutschsprachige Evangelische Seelsorge in Warschau (Ewangelickie Duszpasterstwo Języka Niemieckiego w Warszawie), które poprowadzili ks. Enno Haaks i ks. Karol Długosz, duszpasterz niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie. 
 
autorzy zdjęć: Markus Haaks, AGT, BM