english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego na Śląsku

Nowy rok szkolny rozpoczęty

03.09.2012

W poniedziałek, 3 września 2012 r. w Mikołowie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2012/2013. Organizację uroczystości powierzono Gimnazjum nr 1 w Mikołowie.


Wojewódzka inauguracja roku szkolnego na Śląsku

W poniedziałek, 3 września 2012 r. w Mikołowie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2012/2013. Organizację uroczystości powierzono Gimnazjum nr 1 w Mikołowie.

 

W tym wydarzeniu uczestniczyli m. in. Wojewoda Śląski – Zygmunt Łukaszczyk, Śląski Kurator Oświaty – Stanisław Faber, posłowie, senatorowie, władze powiatowe i miejskie, dyrektorzy instytucji działających na rzecz mikołowskiej oświaty, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1.

 

Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego reprezentował jej zwierzchnik ks. bp Tadeusz Szurman, ks. radca Henryk Reske i miejscowy proboszcz ks. Kornel Undas. Wzięli oni udział w uroczystym nabożeństwie w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie, które odprawione zostało pod przewodnictwem metropolity katowickiego ks. abp. Wiktor Skworca.

 

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości z towarzyszeniem wojskowej orkiestry reprezentacyjnej, Kompanii Honorowej 34 Dywizjonu Obrony Sił Powietrznych z Bytomia, pocztów sztandarowych mikołowskich szkół oraz harcerzy przemaszerowali ulicami miasta, przez rynek i symboliczną bramę w kierunku budynku gimnazjum.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się w murach "Jedynki". Na początku Wojewoda Śląski, Kurator Oświaty i delegacja uczniów złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Powstańców Śląskich. Grupa młodzieży udała się również pod Pomnik Ofiar Faszyzmu, by tam złożyć symboliczną wiązankę kwiatów.

 

Szczególnym momentem było również złożenie przez uczniów klas pierwszych uroczystego ślubowania. Po tej podniosłej ceremonii nadszedł czas na zaprezentowanie części artystycznej, do obejrzenia której zaprosiła wszystkich obecnych dyrektor szkoły Grażyna Nazar. Młodzież przygotowała program odwołujący się do wydarzeń z okresu powstań śląskich oraz z czasów II wojny światowej.

 

www.mikolow.luteranie.pl na podstawie relacji z uroczystości Alicji Popendy, zdjęcia A. Nieradzik